Będzie rządowe wsparcie dla poszkodowanych

Trwa akcja niesienia pomocy poszkodowanym w wybuchu kamienicy przy ul. 28 Czerwca 1956 roku. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ma stały kontakt z osobami, które ucierpiały w wyniku katastrofy. Pracownicy MOPR dbają o zaspokojenie ich bieżących potrzeb oraz umożliwiają dostęp do specjalistów (psychologa, lekarza czy prawników). Miasto wypłaciło już pierwsze zasiłki dla mieszkańców zawalonej kamienicy. Pełnomocnik prezydenta Poznania ds. interwencji lokatorskich bada możliwość zapewnienia tym osobom lokali zastępczych.

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, po oszacowaniu przez służby miejskie potrzeb finansowych, zwróci się do premiera z wnioskiem o uruchomienie środków w ramach rezerwy ogólnej będących w dyspozycji Prezesa Rady Ministrów.

- Rząd jest przygotowany do natychmiastowego uruchomienia środków z rezerwy ogólnej Prezesa Rady Ministrów, aby jak najszybciej pomóc mieszkańcom zawalonej kamienicy w Poznaniu. Obecnie czekamy na szacunki sporządzane przez miasto, na podstawie których niezwłocznie zwrócę się do premiera Mateusza Morawickiego o wsparcie - mówi wojewoda Zbigniew Hoffmann.

W sprawie pomocy osobom, które straciły dach nad głową, miasto współpracuje z Caritas Archidiecezji Poznańskiej. W siedzibie organizacji trwa zbiórka darów. Możliwa jest także pomoc finansowa. Pieniądze można wpłacać na konto: 87 1600 1084 1846 4045 8000 0001 - w tytule wpisując "Kamienica"). To właśnie z Caritas najlepiej kontaktować się w sprawie pomocy potrzebującym. MOPR dostarczył tam listę przedmiotów, których poszkodowani najbardziej potrzebują. Na ten moment znajdują się na niej środki czystości, artykuły higieniczne oraz kosmetyki. W szczególności są to: żele pod prysznic, szampony, pasty do zębów - zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, kremy do golenia, środki do prania i płukania tkanin.

23 marca w siedzibie KW PSP przy ul Masztelarskiej 3, w godzinach 8.30-14.30 zorganizowana zostanie zbiórka krwi na rzecz osób poszkodowanych w katastrofie.

Autor: Mateusz Domagała
Data utworzenia: 06.03.2018
Osoba publikująca: Anna Czuchra
Data publikacji: 06.03.2018 - 15:20
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 06.03.2018 - 15:20