Zielone światło od wojewody na przebudowę linii kolejowej Poznań-Piła

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wydał pozwolenie na budowę dla modernizacji linii kolejowej nr 354 Poznań Główny - Piła Główna. Pociągi pojadą na tym odcinku do 120 km/h. Przebudowane zostaną również perony, przejścia i przyjazdy.

- Zakres inwestycji jest bardzo szeroki i z pewnością przyczyni się do poprawy nie tylko bezpieczeństwa, ale jakości i szybkości przejazdu na jednej z głównych linii kolejowych w naszym województwie. Przebudowie ulegnie, zarówno układ torowy, jak i towarzysząca mu infrastruktura kolejowa - tłumaczy wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Wyremontowane będą również obiekty inżynieryjne, a część z nich zostanie dostosowana do przejść dla zwierząt. Ponadto przebudowane i wyremontowane zostaną przejazdy i przejścia w poziomie szyn, a część przejazdów zostanie zlikwidowana.

Modernizacja linii kolejowej obejmuje także przebudowę i budowę peronów oraz dojść do peronów na przystankach osobowych: Oborniki Wlkp. Miasto, Rożnowo, Parkowo, Tarnowo Rogozińskie, Sokołowo Budzyńskie, Ostrówki k/Chodzieży, Milicz, Piła Kalina oraz na stacjach: Oborniki, Rogoźno Wlkp., Budzyń, Chodzież, Dziembówko, Piła Główna.

Celem inwestycji jest uzyskanie prędkości ruchu pociągów do 120 km/h (obecnie jest to 100 km/h). Modernizacja linii kolejowej Poznań - Piła jest finansowana ze środków EFRR w ramach WRPO na lata 2014-2020.

W ubiegłym roku wojewoda wielkopolski wydał pozwolenie na budowę dla pierwszego, 25 kilometrowego odcinka linii kolejowej w zakresie przebudowy torowiska. W ramach najnowszego pozwolenia, na całym 97 kilometrowym odcinku linii Poznań-Piła, przebudowane zostanie zarówno torowisko, jak i towarzysząca infrastruktura kolejowa.

Autor: Mateusz Domagała
Data utworzenia: 16.01.2018
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 06.02.2018 - 09:16