Program Wieloletni NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021

Projekty Wojewody Wielkopolskiego w Programie Wieloletnim "Niepodległa na lata 2017-2021"

Film dokumentalny, spoty reklamowe o Powstaniu Wielkopolskim oraz wystawa "Działyńscy i Zamoyscy - wielkopolskie rody w walce o niepodległość" to trzy spośród 25 projektów z całego kraju, zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2021. Zgłoszone przez wojewodów projekty uzyskały pozytywną ocenę komisji konkursowej.

Dokument "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" fundacji "Bazar", jeden z trzech projektów docenionych przez Biuro "Niepodległa", to dwuodcinkowa produkcja przedstawiająca wyjątkowy zryw niepodległościowy, który przyczynił się do włączenia Wielkopolski i Kujaw do państwa polskiego. Dwuodcinkowy dokument, nad którym pracuje poznański reżyser Tadeusz Litowczenko, ma zostać wyemitowany między innymi w kanałach publicznej telewizji w 2018 roku, na 100-lecie Powstania Wielkopolskiego. Prace wstępne nad filmem, m.in. scenariusz i dokumentacja, zostaną zakończone jeszcze w tym roku.

Kolejnym projektem wskazanym do dofinansowania przez wojewodę wielkopolskiego jest cykl 5-minutowych spotów, które pokażą wybrane epizody, postacie historyczne, bitwy i idee Powstania Wielkopolskiego. Filmy będą łączyły konwencje teledysku i dokumentu. Biuro Edukacji Publicznej IPN Oddział w Poznaniu oraz Agencja Telewizyjna Zbysław Kaczmarek – realizatorzy projektu – planują produkcję łącznie kilkunastu odcinków spotów.

Trzecim projektem z puli wojewody jest przygotowywana w kórnickim zamku wystawa poświęcona Działyńskim i Zamoyskim – wielkopolskim rodom szlacheckim, które trwale zapisały się w walce o niepodległość Polski i utrzymanie tożsamości narodowej. Na ekspozycję trafią materialne pamiątki polskiej kultury ze zbiorów PAN Biblioteki Kórnickiej. Ekspozycja będzie prezentowana przez 12 miesięcy, od grudnia 2017 roku.

Program dotacyjny "Niepodległa" jest jednym z narzędzi Programu Wieloletniego "Niepodległa" i ma na celu wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granicą do uczestniczenia w obchodach oraz wspólnym i rodzinnym świętowaniu. Wyniki pierwszego naboru projektów znajdują się na stronie www.niepodlegla.gov.pl

Rola wojewodów we wdrażaniu programu NIEPODLEGŁA

3 kwietnia 2017 r. wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann uczestniczył w spotkaniu dotyczącym roli wojewodów i urzędów wojewódzkich we wdrażaniu Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. Organizatorem spotkania było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkanie o charakterze konsultacyjnym poświęcone było omówieniu założeń programu oraz źródeł jego finansowania. Omówiono również założenia organizacyjne 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Celem Programu jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków. W ramach trzech priorytetów Programu realizowane będą projekty ogólnopolskie, regionalne i lokalne oraz zagraniczne.

Program dostępny jest na stronie http://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/rzad-uchwalil-wieloletni-program-n...

https://www.facebook.com/niepodlegla1918

https://twitter.com/niepodlegla

Ruszył pierwszy program dotacyjny „Niepodległa”

Biuro Programu „Niepodległa” wspiera regionalne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie wydarzeń wpisujących się w obchody.
Samorządowe instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe mogą do 16 sierpnia składać wnioski o wsparcie finansowe w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”.

Więcej: http://niepodlegla.gov.pl

Rusza dodatkowy nabór do  programu dotacyjnego Niepodległa 2017

Autor: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tomasz Stube
Data utworzenia: 13.02.2017
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 13.12.2017 - 12:52