Pamięć o Żołnierzach Wyklętych - program obchodów

Bogaty program wielkopolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” z udziałem między innymi prezydenta Andrzeja Dudy oraz inicjatyw organizowanych w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia przedstawił dziś na konferencji prasowej wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wspólnie z komendantami wojewódzkimi policji i straży pożarnej. - Niezwykle budujące jest to, że tak dużo, zwłaszcza młodych ludzi, jednoczy się w tym dniu, aby upamiętnić żołnierzy podziemia. Powinniśmy pogłębiać wiedzę na temat tej bolesnej i często zapomnianej historii - mówił wojewoda.

W Wielkopolsce obchody rozpoczną się w poniedziałek (27 lutego o godzinie 10:00) od lekcji historii, która odbędzie się w Gimnazjum nr 1 w Mosinie z udziałem majora Włodzimierza Bystrzyckiego, ps. Dzielny. Major jest jednym z trzech ostatnich żyjących żołnierzy walczącego na Podhalu oddziału Józefa Kurasia, jedynym mieszkającym w Wielkopolsce. Podczas spotkania z uczniami zasłużony kombatant otrzyma z rąk wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna pamiątkowy medal Witolda Celichowskiego i mundur honorowy Żołnierzy Wyklętych, który krojem nawiązuje do przedwojennego munduru oficerskiego.

Bezpośrednio po spotkaniu z młodzieżą wojewoda wspólnie z burmistrzem Mosiny oraz młodzieżą złożą kwiaty pod pamiątkową tablicą poświęconą Stanisławowi Kasznicy, ostatniemu Komendantowi NSZ, aresztowanemu i zamordowanemu przez UB. Pamiątkowy głaz z tablicą stanął w 2005 roku naprzeciwko rodzinnego domu Kasznciców w Krosinku (gm. Mosina, ul. Stęszewska) z inicjatywy dyrekcji Wielkopolskiego Parku Narodowego. Dwa dni później kwiaty zostaną złożone także pod tablicą upamiętniającą Stanisława Kasznicę przy ul. Grottgera w Poznaniu, gdzie mieszkał.

28 lutego, w przeddzień oficjalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wizytę w Rawiczu złoży prezydent Andrzej Duda. Podczas uroczystości przy murze więziennym Zakładu Karnego w Rawiczu o godzinie 14:00 prezydent odda hołd ofiarom terroru stalinowskiego zamęczonym i zmarłym w więzieniu w latach 1945-1956. Następnie o godzinie 16:00 na rawickim rynku spotka się z mieszkańcami.

1 marca w Poznaniu, uroczystości rozpocznie o godzinie 16:00 msza święta w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy. ul. Fredry. O godzinie 17:30 odbędzie się przemarsz ulicami miasta pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Po  wystąpieniach między innymi wojewody wielkopolskiego, gen. Jana Podhorskiego, dr. Macieja Glogera i dr. Dariusza Kucharskiego odczytany zostanie apel pamięci i złożone zostaną kwiaty. Organizatorem uroczystości jest wojewoda wielkopolski oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Upamiętniania Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu.

W marcu odbędzie się także szereg innych ciekawych inicjatyw. Od 1 do 14 marca na Placu Wolności w Poznaniu będzie można oglądać wystawę „Niech polska ziemia utuli do spokojnego snu… Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego”. Ekspozycję przygotował poznański oddział IPN. Wojewoda oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają również 2 marca o godzinie 18.00 do Biblioteki Raczyńskich na dyskusję o książce „Konspiracja antykomunistyczna i podziemie zbrojne w Wielkopolsce w latach 1945-1956” pod redakcją naukową Agnieszki Łuczak i Aleksandry Pietrowicz z Centrum Edukacyjnego IPN. Od 21 marca do 7 kwietnia w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu prezentowana będzie wystawa „Zaplute karły reakcji. Polskie podziemnie niepodległościowe w latach 1944-1956” przygotowana przez IPN.

Uczestniczący w dzisiejszej konferencji prasowej, komendant wojewódzki PSP Andrzej Bartkowiak oraz zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu Roman Kuster przedstawili również szczegóły akcji honorowego dawstwa krwi „SpoKREWnieni służbą”.

Organizowana w marcu dla uczczenia „Żołnierzy Wyklętych” zbiórka krwi została objęta patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Akcja zachęca pracowników urzędów wojewódzkich i służb zespolonych do oddawania bezcennego leku. - W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, chcemy oddać im hołd. Angażując się w to chwalebne dzieło, pamiętamy o wszystkich potrzebujących - podkreślił wojewoda.

Miejsca oraz daty zbiórek dostępne są na stronach urzędu wojewódzkiego oraz komendy wojewódzkiej PSP i Policji.

Wojewoda podczas konferencji prasowej z komendantami PSP i Policji. Wojewoda podczas konferencji prasowej z komendantami PSP i Policji.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 24.02.2017
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 22.03.2017 - 13:43