Wojewoda jest organem właściwym do rozpatrywania wniosków złożonych o umorzenie, odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych i wychowawczego. Wojewoda, przed wydaniem decyzji dotyczącej umorzenia, odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty, jest zobowiązany do zbadania sytuacji rodzinnej i materialnej wnioskodawcy.
Osoba zobowiązana do zwrotu świadczeń ma prawo złożyć pisemny wniosek o ulgę wraz z uzasadnieniem. We wniosku obowiązkowo należy wskazać rodzaj ulgi, tj.:
- umorzenie w całości lub w części,
- odroczenie terminu płatności,
- rozłożenie na raty.
Można wskazać więcej niż jedną propozycję ulgi, np. jednocześnie można się ubiegać o umorzenie lub rozłożenie na raty. W przypadku wniosku o rozłożenie na raty należy wskazać ilość rat, która zważywszy na sytuację rodziny, pozwoliłaby na spłatę nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych. W przypadku wniosku o odroczenie terminu spłaty nienależnie pobranych świadczeń należy wskazać datę odroczenia.
Do wniosku należy dołączyć:
- wypełnione oświadczenie dotyczące sytuacji materialno-bytowej,
- dokumenty potwierdzające wskazane w oświadczeniu informacje, np. rachunki związane z miesięcznym utrzymaniem mieszkania, zobowiązania kredytowe,
- inne dokumenty obrazujące szczególną sytuację rodziny, np. rachunki ponoszone w związku z leczeniem osób chorych w rodzinie.
Złożenie wniosku o umorzenie, odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty nienależnie pobranych świadczeń nie wstrzymuje naliczania ustawowych odsetek za opóźnienie.