12 wolontariuszy z odznaczeniami prezydenta

Pomagają w hospicjum, pracują z dziećmi niepełnosprawnymi, propagują oddawanie szpiku kostnego, organizują akcje społeczne. Łączy ich jedno - są wolontariuszami. Wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia, podczas 13 gali Poznański Wolontariusz Roku wręczył 12 wolontariuszom odznaczenia państwowe.

Janusz Rau brał udział w wydarzeniach poznańskiego Czerwca '56. Spotyka się z młodzieżą i przypomina historię. Zajmuje się też renowacją zabytkowych pojazdów wojskowych. Działa w Kole Miłośników Broni Pancernej przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Został uhonorowany Brązowym Krzyżem Zasługi. Przemek Kowalik jest wolontariuszem poznańskiego Hospicjum Palium. Na wózku przejechał całą Europę, by w ten sposób zwrócić uwagę na potrzeby hospicjum. Także on otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi. Teresa Homan jest emerytowaną nauczycielką i członkiem Drużyny Szpiku, w szkołach i na uczelniach wyższych propaguje wiedzę o transplantologii; również dzięki niej wzrosła w Polsce liczba zarejestrowanych dawców. Otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, podobnie jak Bogdan Maćkowiak, który od lat pracuje z osobami niepełnosprawnymi.

- Jestem dumny, że mogę dzisiaj uhonorować tak niesamowite osoby, które niosą pomoc, płynącą z wielkiej wrażliwości i otwartego serca - gratulował odznaczonym Przemysław Pacia.

Odznaczenia otrzymali również: Złote Krzyże Zasługi - Barbara Grochal z Hospicjum Palium, Elżbieta Żurek z Drużyny Szpiku; Srebrne - Dorota Raczkiewicz, szefowa Drużyny Szpiku, Jacek Kielin, Anna Leonowicz i Renata Pudełko ze Stowarzyszenia Na Tak, mjr Tomasz Ogrodniczuk, kustosz Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu oraz Brązowy - Artur Zys, przedsiębiorca i działacz społeczny.

Tradycyjna gala organizowana jest jako forma podziękowania przez Poznań wolontariuszom. Podczas spotkania ogłoszono, że tytuł Wolontariusza Roku 2012 otrzymała siostra Faustyna Hipnarowicz.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęcie
 

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 05.12.2012
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58