Wojewoda wręczył odznaczenia państwowe

Państwa życiowa postawa i zasługi dla kraju budzą podziw i zasługują na najwyższe uznanie - powiedział wojewoda wielkopolski Piotr Florek wręczając dziś odznaczenia państwowe. Zasłużeni Wielkopolanie uhonorowani zostali Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżami Komandorskimi, Oficerskimi, Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski, Złotymi, Brązowymi Krzyżami Zasługi oraz Medalami za Długoletnią Służbę.

Z rąk wojewody Złoty Krzyż Zasługi odebrała Jadwiga Zielińska, uhonorowana za działalność na rzecz rozwoju muzyki oraz długoletnią pracę pedagogiczną. Jako studentka występowała z recitalami i koncertami. Podczas okupacji, mimo zakazu władz hitlerowskich, potajemnie uczyła gry na fortepianie. Jej wieloletnia praca pedagogiczna zaowocowała wykształceniem muzycznym ponad 200 uczniów. W grudniu 2010 roku pianistka ukończyła 100 lat i mimo to nadal zaangażowana jest w działalność Wielkopolskiego Studium Muzycznego w Poznaniu, którego jest współzałożycielką. Za swoją pracę w Wielkopolskim Studium Muzycznym otrzymała liczne dyplomy i nagrody. Podczas uroczystego koncertu z okazji 100. urodzin, „w uznaniu zasług w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej i pedagogicznej”, Izabella Zielińska otrzymała Medal Gloria Artis.

Podczas dzisiejszej uroczystości Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski przyznany został pośmiertnie Lechowi Neymanowi. Urodzony w Poznaniu oficer rezerwy Wojska Polskiego, komendant Okręgu VIII Krakowskiego oraz Okręgu I Pomorskiego Narodowych Sił Zbrojnych uhonorowany został przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wysokim odznaczeniem państwowym w uznaniu zasług za bohaterską postawę i odwagę w ratowaniu życia Żydom podczas II Wojny Światowej.

W Sali Witolda Celichowskiego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odznaczeni zostali między innymi uczestnicy i kombatanci II Wojny Światowej, działacze na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, działacze społeczni z powiatu konińskiego, kępińskiego, gmin Kościan i Jaraczewo, Słupcy, Stowarzyszenia Internowanych, Więzionych i Represjonowanych w Stanie Wojennym oraz pracownicy urzędów i instytucji z Wągrowca, Słupcy, Piły, Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Ostrowie Wlkp., Teatru Wielkiego w Poznaniu a także Powiatowego Urzędu Pracy w Lesznie.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęciezdjęciezdjęcie

 

 

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 22.04.2011
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59