Narodowe Święto Niepodległości w Wielkopolsce

  - Gdy resztę odzyskanej Polski rozpierała radość i duma wolności w Wielkopolsce trwały przygotowania do powstańczej walki. Wielkopolanie niepodległość i jedność z ojczyzną - Polską, wywalczyli sami - mówił dziś wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podczas wojewódzkich uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Na poznańskim Placu Wolności zebrali się mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz i samorządu, harcerze oraz przedstawiciele służb i inspekcji. Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu wystawiła kompanię honorową. Wojewoda wielkopolski, przypominając historię odzyskania przez ojczyznę niepodległości po 123 latach zaborów zwrócił uwagę na rolę wychowania w kształtowaniu postaw. - Tylko dzięki temu, że przywiązanie do Polski było sprawą codzienną, możliwe stało się przetrwanie niewoli przez ponad wiek. To wielka zasługa kobiet, matek i żon, że cztery pokolenia nie zatraciły swej odrębności pod dyktatem zaborców, a piąte wiedziało, co zrobić z wolnością.

Oficjalną część obchodów organizowanych przez wojewodę wielkopolskiego, uświetnił apel pamięci. Część historyczną, poświęconą prezentacji wielkopolskiego sprzętu wojskowego z czasów odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczęła salwa honorowa z zabytkowej armaty prawosławnej, którą oddał wojewoda. Armata 02/26 stanowiła podstawowe uzbrojenie dywizjonów artylerii konnej Wojska Polskiego w latach 30. XX wieku. Zaprezentowany na Placu Wolności model został w całości odtworzony przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej 7 Dywizjonu Artylerii Konnej. Część zbiorów udostępniło Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Finałem obchodów Narodowego Święta Niepodległości był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i defilada pododdziałów.

Uroczystości na Placu Wolności poprzedziła msza święta w poznańskiej Farze. Nabożeństwu w intencji Ojczyzny przewodniczył arcybiskup, metropolita poznański Stanisław Gądecki.

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg wzięła udział w uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Ostrowie Wielkopolskim. Obchody rozpoczęło składanie kwiatów w miejscach pamięci narodowej: przy dawnym Konwikcie Arcybiskupim, Domu Katolickim i siedzibie Powiatowej Rady Ludowej w czasach Republiki Ostrowskiej i Powstania Wielkopolskiego. Odprawiona została także msza święta w Konkatedrze Ostrowskiej. Mieszkańcy Ostrowa spotkali się również w Domu Katolickim podczas koncertu pieśni patriotycznych, organizowanych przez Ostrowski Hufiec ZHP.

***

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w Ostrowskim Centrum Kultury z udziałem wicewojewody, odbyła się uroczysta sesja rady miejskiej z okazji Święta Miasta.

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 11.11.2017
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 13.11.2017 - 14:02