O pomocy repatriantom na poznańskiej Ławicy

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki uczestniczył dziś w uroczystości podpisania porozumienia pomiędzy MSZ a spółką Welcome Airport Services w sprawie udzielania pomocy repatriantom na terenie Portu Lotniczego Ławica w Poznaniu. Gościem wydarzenia był też wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Premier Morawiecki podkreślił patriotyczną postawę Polaków, którzy w przeszłości byli zsyłani na wygnanie. - Dlatego my dzisiaj również robimy wszystko, by po latach zapóźnień pamiętać o Polakach, którzy tam zostali, o ich potomkach - mówił szef rządu. Przypomniał, że ustawa z 2017 roku zmienia sytuację Polaków, którzy chcą wrócić z zagranicy do Polski.

Zgodnie z zawartym porozumieniem, repatrianci od momentu wylądowania na polskim lotnisku mają zostać objęci szczególną opieką. Dzięki współpracy z firmą Welcome Airport Services skrócone zostaną formalności związane z odbiorem bagażu. Osoby wracające do Polski łatwiej będą mogły także dotrzeć do miejsca pobytu.

Zwieńczeniem uroczystości na poznańskiej Ławicy było otwarcie z udziałem premiera wystawy "Znani nieznani. Polacy światu", przygotowanej przez resort Spraw Zagranicznych oraz Polską Akademię Nauk. Wystawa ma na celu przybliżenie dokonań wielkich rodaków, którzy nigdy nie zapomnieli, że są Polakami.

Na zakończenie wizyty w Wielkopolsce, szef rządu Mateusz Morawiecki odwiedził firmę Amica S.A., gdzie spotkał się z pracownikami zakładu.

fot. Krystian Maj / KPRM

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 10.10.2019
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 10.10.2019 - 17:25