Wojewoda: Celem naszych działań jest maksymalne ograniczenie ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

Premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego przekazał informacje o zamknięciu na okres dwóch tygodni przedszkoli, szkół i uczelni wyższych oraz takich placówek jak muzea czy kina. W związku z tym wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk skierował do samorządów polecenie związane z podjęciem pilnych działań, których celem jest wdrożenie wytycznych rządu.

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk, w związku z decyzją podjętą podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego 11 marca 2020 r., zarządził do 25 marca br. zawieszenie organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie Wielkopolski, w szczególności w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, domach kultury i galeriach sztuki. Wojewoda polecił także wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast zawieszenie do 25 marca br. działalności klubów dziecięcych i żłobków.

- Celem naszych działań jest maksymalne ograniczenie ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Mam świadomość, że dla wielu z nas jest to sytuacja niekomfortowa, ale ucząc się na doświadczeniach innych krajów, chcemy wyprzedzić ewentualne konsekwencje. Dlatego dziś skierowałem do wielkopolskich samorządowców informacje, w której zarządziłem zawieszenie organizowania między innymi wydarzeń o charakterze rozrywkowym czy artystycznym. Z drugiej strony mamy decyzję Ministerstwa Edukacji Narodowej o zawieszeniu zajęć wychowawczo-dydaktycznych - mówi wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

Zgodnie z decyzją MEN od 12 do 25 marca 2020 roku funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. - W tym miejscu apeluję także do rodziców, by sugerowali dzieciom pozostanie w domach. Poprzez zmniejszenie aktywności społecznej doprowadzimy do mniejszej liczby kontaktów międzyludzkich i możliwości zarażenia - dodaje wojewoda. - W sposób szczególny należy również otoczyć opieką osoby starsze, które są bardziej wrażliwe na zarażenie wirusem - mówi Łukasz Mikołajczyk.

Obecnie w Polsce potwierdzono już 27 przypadków zakażeń.

Autor: Mateusz Domagała
Data utworzenia: 11.03.2020
Osoba publikująca: Anna Czuchra
Data publikacji: 11.03.2020 - 15:25
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.08.2020 - 07:25