76. rocznica zakończenia walk o Poznań

Wicewojewoda wielkopolski Maciej Bieniek uczestniczył dziś w organizowanych przez Urząd Miasta Poznania oficjalnych obchodach upamiętniających wyzwolenie stolicy Wielkopolski spod okupacji hitlerowskiej i zakończenie walk o Poznań.

Uroczystości rozpoczęły się rano od skromnej ceremonii złożenia wiązanek kwiatów w żołnierskich kwaterach na cmentarzu komunalnym na Miłostowie. Natomiast w południe na stokach Cytadeli wspólne wiązanki od przedstawicieli władz rządowych i samorządowych złożono pod pomnikami żołnierzy radzieckich, „Cytadelowców” i żołnierzy alianckich.

W uroczystości wziął udział między innymi przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej Zenon Wechmann, konsul honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Poznaniu Christoph Ralf Garschynski, konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu Ivan Fyodorovich Kosonogov, wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Hitlerowska okupacja Poznania zakończyła się 23 lutego 1945 roku. Krwawa walka o miasto trwała od końca stycznia. W zdobywaniu Cytadeli - głównego punktu oporu Niemców, wzięła udział także cywilna ludność polska. Zniszczenia Poznania po II wojnie światowej dochodziły do 55 proc.

Autor: Jakub Monterial
Data utworzenia: 23.02.2021
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 23.02.2021 - 14:35