Bezpieczne wakacje 2020

Wakacje to nie tylko czas odpoczynku, ale również okres szczególnej dbałości o bezpieczeństwo związane ze zwiększoną aktywnością dzieci i młodzieży. Przypomnieli o tym dziś podczas briefingu prasowego nad poznańską Maltą przedstawiciele wielkopolskiej policji, straży pożarnej oraz WOPR. Do apelu przyłączył się także wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk oraz wielkopolski kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska. 

Morze i jezioro to idealne miejsca na wypoczynek. Należy jednak pamiętać, że woda to żywioł. W ubiegłym roku w wielkopolskich akwenach utonęło 12 osób, w tym już 7. - Dlatego też wypoczywając nad jakimkolwiek akwenem należy zachować szczególną ostrożność. Wypoczywając z dziećmi nie spuszczajmy ich z oczu. To bardzo ważne, aby mogły być bezpieczne - mówił komendant wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka. Także dziś swoje umiejętności zaprezentowali policjanci Komisariatu Wodnego Policji KWP w Poznaniu, którzy zorganizowali pokazy sprawności ratownictwa na wodzie z użyciem najnowocześniejszego sprzętu. 

Wypoczywając, warto pamiętać o obowiązującym stanie epidemii. - Korzystajmy z maseczek i starajmy się zachować dystans oraz unikać zatłoczonych miejsc. Każdorazowo należy uwzględnić zalecenia oraz szczegółowe wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Pamiętajmy też o możliwości kontroli autobusów, które pojadą w trasę z naszymi pociechami. Wielkopolska policja jest do państwa dyspozycji, za co bardzo dziękuję - podkreślał wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. 

W celu uniknięcia zagrożeń warto zastosować się do kilku podstawowych zasad, dzięki którym będzie bezpieczniej:

  • Korzystaj ze strzeżonych kąpielisk;
  • Zwracaj uwagę na warunki atmosferyczne;
  • Nigdy nie kąp się po spożyciu alkoholu; 
  • Nie przeceniaj swoich możliwości i umiejętności pływackich;
  • Zwracaj uwagę na dokumenty i przedmioty wartościowe. 

W dzisiejszej konferencji uczestniczyli: wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, wielkopolski kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska, komendant wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka, przedstawiciel wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu bryg. Sławomir Brandt oraz prezes zarządu WOPR Wielkopolska Damian Jerszyński.

Autor: Maciej Parysek
Data utworzenia: 29.06.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 29.06.2020 - 15:25