Dożynki w Zakrzewku

W Zakrzewku, w gminie Wierzbinek odbyły się dożynki. Tradycyjnie święto plonów rozpoczęła msza święta, następnie odbył się obrzęd pieśni i rodziny w wykonaniu zespołu „Na swojską nutę” oraz przekazanie bochnów chleba. W wydarzeniu udział wzięła  I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.

Podczas uroczystości wicewojewoda wręczyła w uznaniu zasług promowania postaw prorodzinnych Medale Witolda Celichowskiego rodzinom wielodzietnym i rodzinom tworzącym piecze zastępczą.

Szczególne wyrazy szacunku kieruję także do Rodzin Wielodzietnych, które wyróżniłam Medalem Witolda Celichowskiego za wychowawczy trud oraz podjęcie misji stworzenia rodzin zastępczych – mówiła Aneta Niestrawska.

Wicewojewoda podziękowała również Starostom Dożynek oraz paniom z lokalnych kół gospodyń wiejskich, bez których święto plonów nie mogło się odbyć.

Uczestnicy  mogli skosztować grochówki, kiełbasek z grilla oraz potraw przygotowanych przez KGW i posłuchać muzyki zespołu Echo Kujaw czy Mariusza Urbaniaka. Dla dzieci były przygotowane dmuchańce i przejażdżki bryczką.

Wieńce i korowody dożynkowe, dzielenie się chlebem czy pieśni i tańce to tradycyjne elementy polskiej kultury – pielęgnowane i co roku odprawiane podczas podziękowań dla rolników, którzy współtworzą siłę polskiej gospodarki. Święto darów ziemi jest też okazją do integracji lokalnej i wspólnej zabawy z sąsiadami.

dożynki w Żakrzewkudożynki w Żakrzewkudożynki w Żakrzewkudożynki w Żakrzewku

Autor: Karina Antczak
Data utworzenia: 11.09.2023
Ostatnia aktualizacja: Karina Antczak
Data aktualizacji: 11.09.2023 - 19:29