Konferencja prasowa z udziałem Wojewody Wielkopolski Michała Zielińskiego oraz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej Marka Pospieskiego

Z dniem 1 lipca wejdą zmiany w systemie podatkowym.

Dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowania została konferencja prasowa z udziałem Wojewody Wielkopolski Michała Zielińskiego oraz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej Marka Pospieskiego.

Zaprezentowane zmiany wejdą w życie od 1 lipca i będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku. Ustawa upraszcza i stabilizuje system podatkowy.

Wśród przyjętych rozwiązań znalazło się m.in:

  • Obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.
  • Likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej.
  • Możliwość ponownego wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt.
  • Od 1 stycznia 2023 r. wprowadzona zostanie możliwość dzielenia kwoty wolnej w zaliczkach na maksymalnie trzech płatników oraz rozliczania jej w tytułach, w których dotychczas nie była uwzględniana przez płatników, np. przy umowach zlecenia.
  • Możliwość odliczenia części składek zdrowotnych przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.
  • Ujednolicenie terminów rocznego rozliczenia PIT – do 30 kwietnia
  • Preferencyjne rozliczenie w przypadku samotnych rodziców, którzy skorzystają z podwójnej kwoty wolnej, czyli 60 tys. zł

Szereg innych preferencji prorodzinnych, w tym m.in. zwiększenie kwoty dochodów dziecka bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.), jak również rozdzielenie renty rodzinnej od dochodów rodzica, dzięki czemu dziecko skorzysta z kwoty wolnej.

Ustawa pozostawiła bez zmian korzystne rozwiązania, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., w tym m.in. wyższą kwotę wolną (30 tys. zł) i wyższy próg podatkowy (120 tys. zł).

Jak zaznaczył Wojewoda Michał Zieliński:

- wprowadzane zmiany są efektem ciągłych konsultacji ze społeczeństwem i środowiskami eksperckimi. Zlikwidowane zostaną najbardziej kontrowersyjne i problematyczne elementy poprzedniego systemu.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęła też cykl spotkań informacyjnych nt. zmian w systemie podatkowym.

Pierwsze spotkania odbyły się już w minionym tygodniu. Spotkania są bezpłatne i odbywają się online. Przeznaczone są dla przedsiębiorców, osób zajmujących się obsługą kadr i płac, pracowników, emerytów i rencistów oraz rodziców.

Terminy kolejnych spotkań znajdą Państwo na stronie:  www.podatki.gov.pl/niskiepodatki

Wspólnie z Wojewodą Wielkopolskim oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zorganizowane zostaną spotkania stacjonarne w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Na spotkaniu omówimy zakres ustawy „Niskie Podatki”, a eksperci udzielą odpowiedzi na Państwa pytania. Spotkania odbędą się 29 czerwca o godz.: 9:00 oraz 17:30

Wszelkie informacje nt. zmian znajdą Państwo na dedykowanej stronie: www.podatki.gov.pl/niskiepodatki

Dostępna jest również infolinia Krajowej Informacji Skarbowej konsultanci KIS udzielą odpowiedzi na Państwa pytania.

Zadać pytanie ekspertowi można również za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie: www.podatki.gov.pl/niskiepodatki

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej - urzędów skarbowych w naszym województwie również udzielą wszelkich informacji nt. „Niskich Podatków”. Zachęcamy do umówienia wizyty w urzędzie skarbowym za pośrednictwem usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym”.

Autor: Piotr Kotecki
Data utworzenia: 20.06.2022
Ostatnia aktualizacja: Karina Michalak
Data aktualizacji: 21.06.2022 - 09:11