Nowe ambulanse dla dwóch wielkopolskich szpitali

Nowoczesne i funkcjonalne ambulanse to kluczowy element sprawnego działania służby zdrowia. Dziś wojewoda wielkopolski Michał Zieliński w obecności minister zdrowia Katarzyny Sójki podpisał umowy z dyrektorami szpitali w Ostrowie Wielkopolskim oraz Kępnie na dofinansowanie o łącznej wartości 2,4 mln zł na zakup czterech ambulansów wraz z wyposażeniem. Zadanie zostanie sfinansowane środkami z rezerwy ogólnej budżetu państwa w formie dotacji celowej.

Przekazane dziś środki zostaną przeznaczone na uzupełnienie taboru karetek w podmiotach, które w geście solidarności przekazały swoje dotychczasowe ambulanse na wsparcie służb medycznych w Ukrainie.

– Kiedy w ubiegłym roku, po inwazji Rosji na Ukrainę, zaistniała potrzeba, aby zapewnić wsparcie dla poszkodowanej ludności Ukrainy, na ten apel odpowiedziały właśnie szpitale z Ostrowa Wielkopolskiego i Kępna, a także z Środy Wielkopolskiej – podkreślał wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. – Środki na zakup nowych ambulansów to podziękowanie za Państwa wielkie serce, które okazaliście obywatelom Ukrainy w obliczu wojny – mówił wojewoda, kierując swoje słowa do dyrektorów placówek.

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim otrzymał dofinansowanie w wysokości 1,8 mln zł na zakup 3 ambulansów z wyposażeniem. Natomiast do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie trafiło 600 tys. zł na zakup ambulansu sanitarnego typu "C" systemowego specjalnego z wyposażeniem.

– Te pieniądze przeznaczone na karetki, które będą służyć pacjentom, to jest dowód na to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości daje gwarancje zabezpieczenia i wzrostu środków na ochronę zdrowia – mówiła minister zdrowia Katarzyna Sójka.

To nie pierwsze rządowe środki dla szpitali z południowej Wielkopolski. Zarówno szpital w Ostrowie Wielkopolskim, jak i w Kępnie były wielokrotnie beneficjentami rządowego wsparcia finansowego. Łącznie do obu placówek w ostatnich latach trafiło blisko 43 mln zł. To zarówno zakup potrzebnego wyposażenia, poprawa warunków leczenia, inwestycje w komfort pacjentów, czy też modernizację placówek.

Przemowa wojewody wielkopolskiegopodpisanie umowy z szpitalem z Ostrowa Wlkppodpisanie umowy z szpitalem z Kępna

Autor: Nina Swarcewicz
Data utworzenia: 11.09.2023
Ostatnia aktualizacja: Karina Antczak
Data aktualizacji: 11.09.2023 - 14:33