Odsłonięcie tablicy poświęconej Wiktorowi Ludwikowskiemu

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wziął dziś udział w odsłonięciu tablicy poświęconej patronowi wielkopolskich policjantów Wiktorowi Ludwikowskiemu. Uroczysty apel zainaugurowała msza święta w kościele garnizonowym. Po mszy, wojewoda wspólnie z komendantem wojewódzkim policji Piotrem Mąką, odsłonili pamiątkową tablicę umieszczoną na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji przy ulicy Kochanowskiego w Poznaniu. 

Inspektor Wiktor Gustaw Ludwikowski urodził się 23 kwietnia 1886 roku we Lwowie. Jest jedną z najważniejszych postaci w historii polskiej policji - był bowiem współtwórcą oraz komendantem okręgowym Policji Państwowej. Kierował również komendami w Wielkopolsce, w Wilnie i w mieście stołecznym w Warszawie. Był także wybitnym kryminologiem oraz pionierem w polskiej daktyloskopii. Przyczynił się do powstania Międzynarodowej Komisji Policji Kryminalnych, która w 1923 roku przekształciła się w Interpol. Był delegatem rządu do spraw Powstań Śląskich. Przed wybuchem III powstania śląskiego szkolił w Poznaniu dowódców oddziałów powstańczych.

Za swoje zasługi odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Polonia Restituta. W czasie II wojny światowej uczestniczył w obronie Warszawy. Został aresztowany i osadzony w więzieniu na Szucha, a następnie wywieziony na roboty przymusowe do Czechosłowacji.

Po zakończeniu wojny powrócił do Polski. Zmarł 24 marca 1959 roku. Został pochowany na kozielskim cmentarzu.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 15.03.2019
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 15.03.2019 - 13:58