Pikniki wojskowe: "Wstąp do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej”

W najbliższą sobotę - 21 maja br.  Ministerstwo Obrony Narodowej wraz z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji i jego terenowymi oddziałami organizuje pikniki wojskowe pod hasłem „Wstąp do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej”.  Jest to nowa forma służby wprowadzona wraz z ustawą z dnia 11 marca 2022 r. o Obronie Ojczyzny.

Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i żołnierskiej grochówki na piknikach działać będą punkty rekrutacyjne, w których będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej: ile trwa, kto może do niej przystąpić i na czym polega. Na miejscu można będzie wypełnić wniosek o powołanie (dlatego warto zabrać dowód osobisty). Pikniki rozpoczną się w sobotę 21 maja o godz. 11.00. w 32 miejscowościach – w tym w dwóch w Wielkopolsce.

W naszym regionie przedstawicieli różnych jednostek i administracji wojskowej spotkać będzie można na przygotowywanych piknikach w:

  • Środzie  Wielkopolskiej – Stary Rynek
  • Ostrowie Wielkopolskim – Piaski-Szczygliczka, ul. Plażowa

Swoje umiejętności, wyposażenie oraz pojazdy zaprezentują m.in.: 6. Batalion Dowodzenia Sił Powietrznych, 6. Batalion Chemiczny Sił Powietrznych, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, 16. Batalion Remontu Lotnisk, 31. Baza Lotnictwa Taktycznego, Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych, Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych oraz Żandarmeria Wojskowa. Towarzyszyć im będą stoiska bractwa kurkowego oraz pasjonatów historycznej techniki wojskowej.

Poza piknikami w 70 miejscowościach MON uruchomi mobilne punkty rekrutacyjne. Również tam w sobotę od godz. 11:00 będzie można poznać szczegóły dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i złożyć wniosek.

W Wielkopolsce będą one ulokowane w:

  • Poznań - Plac Wolności
  • Konin - Bulwar Nadwarciański
  • Rawicz - Planty Jana Pawła II (Targowisko)
  • Nowy Tomyśl - Park Kultury i Wypoczynku
  • Złotów - Półwysep Rybacki

Więcej informacji o nowej formie służby w Siłach Zbrojnych RP: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/rusza-dobrowolna-zasadnicza-sluzb...

Plakat pikników wojskowych Plakat informacyjny

Autor: Piotr Kotecki
Data utworzenia: 18.05.2022
Ostatnia aktualizacja: Piotr Kotecki
Data aktualizacji: 23.05.2022 - 12:26