Poprawa bezpieczeństwa pieszych - przyznano środki dla samorządowych projektów

Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listy zadań, w ramach których samorządy utworzą nowe przejścia dla pieszych lub podniosą poziom bezpieczeństwa na przejściach już istniejących. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 23 661 506 zł przyznano na realizację 240 zadań w Wielkopolsce. W ramach prac podniesione zostanie bezpieczeństwo ruchu pieszych.

Odpowiednie oświetlenie, czy organizacja ruchu może skutkować mniejszą ilością wypadków. Tego rodzaju projekty przedstawiły samorządy ubiegając się o środki z RFRD.

Dofinansowanie z rządowego programu dla powiatów wyniosło 13 389 518 zł, natomiast wielkopolskie gminy otrzymały środki w wysokości 10 271 988 zł. Jednym z projektów realizowanych przez samorządy jest modernizacja przejścia na ul. Księdza Szymańskiego  w Obornikach. W ramach prac wykonany zostanie montaż elementów ułatwiających poruszanie się osobom niedowidzącym poprzez zastosowanie systemu fakturowych oznaczeń nawierzchni (pasy ostrzegawcze przed przejściami), zainstalowane zostaną także lampy oświetleniowe.

Wśród projektów zgłoszonych przez samorząd powiatu kolskiego znalazła się poprawa bezpieczeństwa na 4 przejściach dla pieszych z sygnalizacją świetlną w ramach jednego skrzyżowania ulic Sienkiewicza - Toruńska - 3-go Maja w Kole. Wykonana zostanie rozbudowa i przebudowa przejść dla pieszych oraz sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu charakteryzującym się dużym natężeniem ruchu. Ułatwi to komunikację pieszą zważywszy na bliskość takich instytucji i obiektów jak poczta, szkoła muzyczna, szkoła podstawowa, starostwo powiatowe, czy pobliska galeria handlowa.

Samorząd gminy Wągrowiec zamierza z kolei poprawić bezpieczeństwo ruchu pieszych w obszarze oddziaływania istniejącego przejścia przy rondzie Polskiego Czerwonego Krzyża w Wągrowcu. W ramach tego projektu wykonane zostanie malowanie oznakowania na jezdni, montaż oświetlenia hybrydowego, a także frezowanie jezdni włącznie z montażem nowej nawierzchni. Obecny stan przejścia dla pieszych stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców, a zwłaszcza dzieci. Intensywność ruchu samochodowego tego miejskiego skrzyżowania dorównuje podobnym na drogach powiatowych.

Pełna lista dofinansowanych zadań

Grafika do rozpoczynającego się rządowego programu

Autor: Dawid Pius
Data utworzenia: 28.07.2021
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 28.07.2021 - 15:38