Promocja książki „Tobie, Polsko, na śmierć i na życie!”

W Sali Białej hotelu Bazar odbyła się dziś promocja albumu „Tobie, Polsko, na śmierć i na życie! Mogiły powstańców wielkopolskich poległych i zmarłych w latach 1918-1920”. Inicjatorem publikacji był Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu wraz z poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Obszerna publikacja zaprezentowała wszystkie odnalezione i zinwentaryzowane mogiły powstańców wielkopolskich, którzy zmarli w latach 1918-1920. Książka zawiera wiele zdjęć i dokumentów archiwalnych, prezentuje sylwetki poległych i dokumentacje fotograficzną uroczystości pogrzebowych powstańców.

Książka została opatrzona wstępem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Redaktorem naukowym publikacji jest dr Adam Pleskaczyński z poznańskiego Biura Badań Historycznych. Zasadniczą część książki stanowi Wykaz grobów powstańców wielkopolskich poległych i zmarłych w latach 1918-1920 opracowany przez Bartosza Biegałę i dr. Sławomira Józefiaka z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Adama Kaczmarka z poznańskiego oddziału IPN.

W trakcie uroczystości wykład o powstaniu wielkopolskim wygłosił profesor Przemysław Matusik. Dyrektor poznańskiego IPN-u dr hab. Rafał Reczek podziękował za współpracę przy tworzeniu albumu zaproszonym gościom.

Wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna reprezentował dyrektor gabinetu Michał Dembiński.

Autor: Joanna Klein
Data utworzenia: 13.03.2019
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 13.03.2019 - 15:15