"Wdzięczni Polskiej Wsi" w Bralinie

- Dziękuję za to dzisiejsze święto, tutaj z południa Wielkopolski, które niech rozbrzmiewa i niech daje sygnał całej Polsce, jak polska wieś jest dla nas, dla wszystkich Polaków ważna, jakim jest fundamentem - mówił podczas otwarcia III Ogólnopolskiego Święta Wdzięczni Polskiej Wsi w Bralinie prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki.

- Mamy dziś szczególny powód, żeby podziękować wszystkim rolnikom i całej polskiej wsi. Polska wieś zawsze była bastionem polskości i prostego moralnego prawa - mówił premier. Jak dodał, polskie rolnictwo i polski rolnik stali zawsze na straży polskości. Okolicznościowy list z okazji rolniczego święta skierował także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego treść odczytał minister Jan Dziedziczak.

Tegoroczne uroczystości z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, których gospodarzem był wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Sanktuarium Maryjnym na Pólku pod Bralinem, którą odprawił arcybiskup Stanisław Gądecki. Następnie korowód dożynkowy z premierem, przedstawicielami rządu, m.in. ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleną Maląg, minister sportu Danutą Dmowską-Andrzejuk oraz europoseł Andżeliką Możdżanowską, liczną delegacją parlamentarzystów i samorządowców, władzami kościelnymi przeszedł na miejsce głównych uroczystości.

Wszystkich uczestników święta plonów z premierem Mateuszem Morawieckim na czele powitał wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. - To wielka duma i wyróżnienie, że tegoroczne III Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi obchodzimy na pięknej wielkopolskiej ziemi. Na ziemi, na której tradycja przeplata się z nowoczesnością, a gospodarność i solidność są wartościami wpajanymi od najmłodszych lat. Nie będę ukrywał emocji. Jestem dumny i szczęśliwy, że tak ważne dla wielkopolskiej wsi wydarzenie możemy obchodzić w towarzystwie znakomitych gości - mówił wojewoda. 

W trakcie wydarzenia koła gospodyń i lokalni wytwórcy zaprezentowali lokalną żywność i ludowe rękodzieło. Mieszkańcy regionu mogli podziwiać maszyny rolnicze oraz stoiska dedykowane działalności leśnej. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wystawiło strefę dla dzieci z placem zabaw. Obchody uatrakcyjniły występy Zespołu Tańca Ludowego Poligrodzianie, który zaprezentował tradycyjny obrzęd żniwny. 

Podczas wydarzenia premier Mateusz Morawiecki wręczył medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości Kołom Gospodyń Wiejskich za pielęgnowanie polskiej tradycji. Odznaki "Zasłużony dla rolnictwa" wręczył także reprezentantom wielkopolskich samorządów powiatowych minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Rolnicze święto było okazją do przekazania promes w ramach programu Sportowa Polska. Wartość najbliższych inwestycji dla mieszkańców południowej Wielkopolski to blisko 11 mln zł. Promesy wręczyła wraz z premierem minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk. Na głównej estradzie nie mogło zabraknąć także rodzin. Matkom i ojcom, którzy całe swoje życie poświecili wychowaniu dzieci, odznaczenia Meritis pro Familia wręczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

W godzinach przedpołudniowych, poprzedzających uroczystości w Bralinie, premier rządu, któremu towarzyszył wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk oraz ministrowie i parlamentarzyści, złożył kwiaty w miejscu upamiętniającym zbrodnię niemiecką w Torzeńcu. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki otworzył ponad trzykilometrowy odcinek drogi w Pisarzowicach. Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu z rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych.

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 13.09.2020
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 14.09.2020 - 15:28