Wirus ASF nadal zagraża wielkopolskim hodowcom

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dzisiaj posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W naradzie, której przewodniczył wojewoda wielkopolski Michał Zieliński w formie on-line udział wzięli przedstawiciele: policji, straży pożarnej, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, 12 WBOT, Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, Urzędu Marszałkowskiego oraz Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Poznaniu.

Tematem przewodnim spotkania było wystąpienie ogniska wirusa ASF w jednym z gospodarstw trzody chlewnej w powiecie międzychodzkim.

Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Andrzej Żarnecki przedstawił obecną sytuację epizootyczną na ternie województwa. Omówił także aktualny stan zwalczania ognisk ptasiej grypy w Wielkopolsce, których w tym roku w szczytowym momencie było 91 - najwięcej w powiatach: kaliskim, ostrowskim, ostrzeszowskim i kępińskim.

Od jesieni ubiegłego roku, aż do 1 maja br. w Wielkopolsce nie odnotowano przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń. Na początku maja, w powiecie szamotulskim (m. Bielawy) odstrzelono dzika, który jak się później okazało był nosicielem ASF. Podobne przypadki odnotowywano na granicy powiatów kaliskiego oraz tureckiego, w m. Psarki w powiecie szamotulskim oraz w powiecie międzychodzkim. 26 maja br. przypadek wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń ujawniono na terenie gminy Chrzypsko Wielkie. Zagrożenie dotyczy dużego stada - około 3 tys. sztuk świń.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Międzychodzie natychmiast rozpoczął działania zmierzające do izolowania ogniska i ograniczenia możliwości wydostania się choroby poza wyznaczony obszar. Dzisiaj rozpoczęła się także likwidacja całego stada.

Równocześnie, w pobliskich lasach rozpoczęła się akcja poszukiwania dzików i padliny dzików, które mogą być nosicielami ASF. Jutro do poszukiwań włączy się również 50 żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Do poszukiwania martwych dzików, szczególnie w miejscach trudno dostępnych dla kontrolujących, włączono też dron z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW w Poznaniu.

W Izbach Rolniczych na terenie całego województwa zintensyfikowano szkolenia dla rolników na temat zapobiegania ASF.

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podziękował wszystkim służbom za zaangażowanie i szybką reakcję, zapewniając jednocześnie o dalszym wparciu działań, które mają na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa na terenie Wielkopolski, która jest liderem w kraju w produkcji trzody chlewnej.

Posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego pod przewodnictwem wojewodyNarada, której przewodniczył wojewoda w formie on-line z udziałem przedstawicieli służbPosiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego pod przewodnictwem wojewody

Autor: Maciej Parysek
Data utworzenia: 28.05.2021
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 28.05.2021 - 17:09