Wizyta ambasadora Republiki Rwandy w Polsce

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński spotkał się dziś z prof. Anastase Shyaka, ambasadorem Republiki Rwandy w Polsce. Wizyta miała charakter kurtuazyjny. Podczas spotkania zostały poruszony temat współpracy gospodarczej i kulturalnej.

Anastase Shyaka pełni misję ambasadora Republiki Rwandy w Polsce od początku powstania ambasady w Warszawie w 2021 roku. Nie jest jedynym politykiem o silnych związkach z Polską - studiował w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej, na Politechnice Warszawskiej oraz na Uniwersytecie Gdańskim. Również minister finansów Rwandy Uzziel Ndagijimana przez 13 lat mieszkał i edukował się w Polsce - ukończył Szkołę Główną Handlową (SGH) w Warszawie, a doktoryzował się na Uniwersytecie Warszawskim. Przyglądając się aktywność ambasadora Rwandy w Polsce łatwo zauważyć, że systematycznie odwiedza on wyższe uczelnie.

Polska jest pierwszym państwem z tzw. byłego bloku wschodniego, w którym otwarto placówkę dyplomatyczną tego kraju. W Poznaniu 28 kwietnia 2022 r. gościła na Politechnice Poznańskiej delegacja ambasady Republiki Rwandy na czele z pierwszym sekretarzem Herbertem Ndahiro. Wizyta koncentrowała się na problemach, jakie napotykają studenci rwandyjscy w zakresie spełnienia warunków przyjęcia na studia oraz na tym, jak Ambasada może służyć im pomocą.

Rwanda może zostać przyczółkiem polskiej ekspansji handlowej w środkowo-wschodniej Afryce. W ostatnim okresie nastąpiła intensyfikacja wzajemnych relacji gospodarczych pomiędzy Polską a Rwandą, a wyniki wymiany handlowej są obiecujące.

 

Autor: Jarosław Władczyk
Data utworzenia: 02.02.2023
Ostatnia aktualizacja: Jarosław Władczyk
Data aktualizacji: 02.02.2023 - 22:01