Wyniki konkursu Wojewody Wielkopolskiego – „Moje Powstańcze korzenie. Powstanie Wielkopolskie we wspomnieniach rodzinnych”

Aż 93 prace wpłynęły na konkurs ogłoszony przez Wojewodę Wielkopolskiego Michała Zielińskiego „Moje Powstańcze korzenie. Powstanie Wielkopolskie we wspomnieniach rodzinnych”.

Konkurs współorganizowany przez Telewizję Polską Oddział w Poznaniu, został także objęty patronatem honorowym Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz patronatem medialnym Głosu Wielkopolskiego i Radia Poznań.

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w naszym konkursie. Wykazaliście się wielką kreatywnością, wnieśliście do każdej z przygotowanych prac prawdziwie emocje, sięgnęliście do przeszłości, do korzeni Waszych rodzin, prezentując nam wspaniałą podróż przez historię osadzoną w Małych Ojczyznach. Jestem z Was bardzo dumny - i choć zasady konkursu pozwoliły wyróżnić tylko kilka szkół – chcę przekazać każdemu, kto wziął w nim udział, że wykonał bardzo wartościową pracę, a z informacji przekazanych wojewodzie przez członków komisji, wiem, że wybór był bardzo trudny. Dziękuję Wam, drodzy Uczniowie, za zainteresowanie historią zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – to Wy będziecie budować przyszłość naszej Ojczyzny, pamiętajcie, że Jej fundamentem jest przelana krew naszych Przodków – to nasze dziedzictwo, którego musimy strzec. Dziękuję także Nauczycielom oraz Rodzicom – wszystkim Państwu, którzy włączyliście się w ten konkurs. Bardzo się cieszę, że będę mógł osobiście spotkać się z Laureatami – mówi wojewoda Michał Zieliński.

Komisja konkursowa w składzie:

 • Anna Jost – Prześlakowska przewodnicząca komisji (przedstawiciel Wojewody Wielkopolskiego, doradca I Wicewojewody Wielkopolskiego),
 • Tomasz Kamiński (przedstawiciel Wojewody Wielkopolskiego, doradca Wojewody Wielkopolskiego),
 • Jarosław Biegała (przedstawiciel Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu),
 • Julia Kilanowska (przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu),
 • Piotr Orzechowski (przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu),
 • Zbysław Kaczmarek (przedstawiciel Telewizji Polskiej S.A. Oddział w Poznaniu),
 • Wiesław Jagsch (przedstawiciel Telewizji Polskiej S.A. Oddział w Poznaniu)

dokonała wyboru najlepszych prac. Laureatami zostali:

 • Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku reprezentowana przez Lenę Kowalską;
 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Grodzisku Wielkopolskim reprezentowana przez Michalinę Wajs i Michała Jachimiaka;
 • Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Adama Wodziczki w Luboniu reprezentowana przez Dariusza Cieślewicza.

 Wyróżnienie otrzymali:

 • Dominika Bałasz, Bartosz Goły oraz Maja Nawrocka z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie im. Powstańców Wielkopolskich.

Informujemy, że zaproszenia na uroczystą galę wręczenia nagród wpłyną szkół, które zostały laureatami.  W załączeniu publikujemy werdykt komisji wraz z jego uzasadnieniem.

Autor: Anna Jost - Prześlakowska
Data utworzenia: 06.05.2022
Osoba publikująca: Piotr Kotecki
Data publikacji: 06.05.2022 - 09:38
Ostatnia aktualizacja: Piotr Kotecki
Data aktualizacji: 06.05.2022 - 10:03