Rządowe środki trafią do szpitali w Kępnie i Gostyniu

Kolejne szpitale w Wielkopolsce otrzymują pomoc materiałową bądź środki na zakup sprzętu potrzebnego w walce z Covid-19. Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podpisał umowy, które uruchamiają środki finansowe przyznane z budżetu państwa dla szpitali w Kępnie oraz Gostyniu.

SPZOZ w Kępnie otrzymał z rezerwy premiera 2 mln 916 tys. zł na zakup dwóch cyfrowych aparatów RTG i mammografu. Pieniądze posłużą także na sfinansowanie prac remontowo-budowlanych w pracowni radiologicznej szpitala w Kępnie. Dofinansowanie wyniosło 80 proc. wartości realizacji zadania. Pozostałą kwotę 729 tys. (20 proc.) zabezpieczyły władze powiatu kępińskiego.

Powiat kępiński uzyskał także środki finansowe z budżetu państwa na zakup ambulansu. Dofinansowanie na ten cel wyniosło 400 tys. zł. Dodatkowo na zadania związane ze zwalczaniem Covid-19 powiat kępiński otrzymał 153 tys. zł. - Pieniądze pozwolą pokryć koszty pobierania materiału do badań na obecność koronawirusa. Wcześniej na ten sam cel Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu zawarł ze szpitalem umowy na łączną kwotę 300 tys. zł - wyjaśnia wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Szpital powiatowy w Kępnie został włączony do walki z Covid-19. W związku z pandemią, decyzją wojewody wielkopolskiego, uruchomiono w nim 4 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2, 26 łóżek dla pacjentów z Covid-19, w tym 2 respiratorowe na drugim poziomie zabezpieczenia. Z Agencji Rezerw Materiałowych do szpitala trafiły 3 kardiomonitory i jeden respirator stacjonarny.

Wojewoda wielkopolski podpisał dziś także umowę z władzami powiatu gostyńskiego na dofinansowanie zakupu wyposażenia centralnej sterylizatorni dla SPZOZ w Gostyniu. Środki w wysokości 1 mln 276 tys. zł pochodzą z dotacji budżetu państwa, a kwota 319 tys. zł stanowi wkład powiatu gostyńskiego. Całość realizacji zadania ma wynieść 1 mln 596 tys. zł.

- To realizacja deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego. Zastąpienie obecnej sterylizatorni na bloku operacyjnym szpitala nowoczesną, bezpieczniejszą oraz eliminującą ryzyko potencjalnych zakażeń szpitalnych jest konieczne z punktu widzenia poprawy efektywności dotychczas udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Inwestycja ma również wpływ na czas hospitalizacji pacjentów oraz wysokość kosztów leczenia - wyjaśnia Łukasz Mikołajczyk.

Wojewoda na spotkaniu z władzami powiatu gostyńskiegoMoment podpisania umowy przez władze powiatu gostyńskiego

Autor: Tomasz Stube
Data utworzenia: 09.11.2020
Osoba publikująca: Anna Czuchra
Data publikacji: 09.11.2020 - 18:05
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 09.11.2020 - 18:10