Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024

Treść archiwalna

Rozstrzygnięcie II etapu

W skali kraju, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, do dofinansowania z rezerwy celowej zabezpieczonej na działania realizowane w ramach "Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024" wskazano 130 projektów.

Spośród 12 projektów zaproponowanych przez Wojewodę Wielkopolskiego, wybrano 8, które po podpisaniu stosownych porozumień otrzymają dotację.

 Lista projektów do dofinansowania

/30 maja 2023 r./

Rozstrzygnięcie I etapu

W tegorocznym naborze złożono 91 wniosków o dofinansowanie projektu, w tym 82 w celu nr 1 i 9 w celu nr 2.

Powołana przez Wojewodę Wielkopolskiego Komisja konkursowa do spraw "Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024" w województwie wielkopolskim, w trakcie obrad, wybrała 12 najwyżej ocenionych projektów (11 w celu nr 1 i 1 w celu nr 2).

Wykaz rekomendowanych projektów Wojewoda Wielkopolski przekazał do rozpatrzenia w etapie centralnym Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 Lista projektów rekomendowanych

/13 kwietnia 2023 r./

O Programie

„Rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024” został ustanowiony Uchwałą nr 172 Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2022 r. (charakterystykę Programu zawiera załącznik do uchwały). Głównym celem Programu jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa poprzez wspieranie inicjatyw lokalnych.

W 2023 roku w budżecie państwa na realizację Programu została zabezpieczona rezerwa celowa w wysokości 12 000 000 złotych, kwota ta zostanie rozdysponowana na realizację projektów w 2 celach szczegółowych:

  • Cel szczegółowy nr 1: Wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa, np.:
    • budowa/modernizacja systemów monitoringów miejskich
    • doświetlenie miejsc postrzeganych jako niebezpieczne
    • budowa/modernizacja/doposażenie przejść dla pieszych
  • Cel szczegółowy nr 2: Podniesienie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania, np.:
    • działania profilaktyczno-edukacyjne w zakresie budowania poczucia bezpieczeństwa w społecznościach lokalnych.

W pierwszym etapie (wojewódzkim) zostanie wyłonionych 12 projektów, które Wojewoda zarekomenduje Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji do dofinansowania.

Nabór wniosków o dofinansowanie projektu do realizacji w 2023 roku - najważniejsze informacje

  1. O dofinansowanie mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe.
  2. Zgłaszane projekty zadań publicznych powinny wpisywać się w założenia Programu.
  3. Wnioskowana kwota nie może przekroczyć 100 000 zł.
  4. Udział własny powinien stanowić minimum 20 % kosztów realizacji zadania,
  5. Podpisaną dokumentację zawierającą 2 papierowe egzemplarze wniosku oraz 1 płytę CDR (z plikami wniosku w formacie Word oraz PDF – skan podpisanego wniosku) należy złożyć wraz z pismem przewodnim w Punkcie Informacyjnym w holu budynku A Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, al. Niepodległości 16/18, do 10 marca 2023 r.
  6. Termin wymieniony w punkcie 5 jest terminem ostatecznym, wnioski, które wpłyną po tej dacie nie będą rozpatrywane.

Do pobrania

Przydatne materiały

Materiały archiwalne

Autor: Izabela Franczak
Data utworzenia: 17.02.2023
Osoba publikująca: Barbara Pietrzyk
Data publikacji: 17.02.2023 - 10:48
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 30.01.2024 - 08:41