Punkty dystrybucji tabletek z jodkiem potasu

W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował.

Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Wykaz miejsc w województwie wielkopolskim, z podziałem na powiaty i gminy, planowanych do ewentualnego zaopatrzenia się w tabletki z jodem aktywnym jest systematycznie uzupełniamy na podstawie danych przekazanych przez jednostki samorządu terytorialnego.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących punktów wydawania tabletek jodowych skontaktuj się z właściwym urzędem miasta lub gminy.

Autor: Waldemar Paternoga
Data utworzenia: 15.12.2022
Osoba publikująca: Barbara Pietrzyk
Data publikacji: 15.12.2022 - 08:43
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 15.03.2023 - 07:09