Listopad pełen poezji

Warsztaty literackie, spotkania z poetami, Turniej Jednego Wiersza, lekcje poetyckie w szkołach to niektóre z atrakcji Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, który rozpoczął się w Wielkopolsce. W inauguracji wydarzenia wziął udział wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.

- Po politykach czy urzędnikach pozostają decyzje. Po poetach wspaniałe wiersze, które nas uwrażliwiają i wzbogacają. Poezja wszystko przetrwa, jest ponadczasowa i wnosi piękno do naszego życia - powiedział wicewojewoda Przemysław Pacia, składając życzenia Pawłowi Kuszczyńskiemu, szefowi ZLP w Poznaniu.

Głównym punktem festiwalowego programu było ogłoszenie werdyktu konkursu o Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny. W tym roku nagrodę za poetycki debiut książkowy otrzymała Joanna Borzęcka. Poetkę nagrodzono za tomik wierszy „Slalom Songs”.

Dzisiejsza inauguracja festiwalu, która zbiegła się w czasie z jubileuszem 90-lecia poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich, była doskonalą okazją do wręczenia przyznanych przez ministra kultury i dziedzictwa marodowego medali „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Otrzymali je z rąk marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka pisarze: Ryszard Danecki i Edmund Pietryk.

Festiwal potrwa do soboty. Na miłośników poezji czeka wiele interesujących wydarzeń między innymi koncert poetycko - muzyczny ''W ogrodzie Literatury'' w wykonaniu uczniów II LO w Poznaniu. W wielu szkołach w Wielkopolsce odbędą się lekcje poetyckie. W wydarzeniach weźmie udział ponad 70 poetów z 13 krajów.

XXXIV Międzynarodowy Listopad Poetycki odbywa się w ramach jubileuszu 90 – lecia Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu.

zdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 03.11.2011
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59