28. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Treść archiwalna

W niedzielę minęło dokładnie 28 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W poznańskich uroczystościach rocznicowych, które rozpoczęła msza święta w kościele Ojców Dominikanów uczestniczył wojewoda Piotr Florek wspólnie z wicewojewodą Przemysławem Pacią. Podczas stanu wojennego świątynia ta była dla mieszkańców symbolem wolności, miejscem, w którym wsparcie znajdowali opozycjoniści.

Po uroczystej mszy delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary stanu wojennego, znajdującą się w krużgankach kościoła. Mosiężna tablica poświęcona jest osobom, które zostały bestialsko zamordowane w stanie wojennym bądź zginęły w tamtym czasie w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

Na tablicy opatrzonej inskrypcją: Oddali życie za wolność i prawdę, widnieją nazwiska: dziennikarza Wojciecha Cieślewicza, ucznia Piotra Majchrzaka, opozycjonistów Jana Ziółkowskiego i Jerzego Karwackiego oraz ojca Honoriusz. Dominikanina, który w niewyjaśnionych okolicznościach zginął w wypadku samochodowym.

Stan wojenny trwał formalnie 586 dni - zniesiono go 22 lipca 1983 roku.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 13.12.2009
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59