Odsłonięcie pamiątkowego Głazu na Cytadeli

Treść archiwalna

"Cieszę się, że w nowym roku, kilka tygodni po ogólnopolskich obchodach 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, możemy spotkać się tu - w miejscu spoczynku wielkopolskich powstańców" - tymi słowami wojewoda Piotr Florek powitał uczestników ceremonii odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowego głazu ku czci bohaterów walk o niepodległość w latach 1918-1920.

– Uroczystości towarzyszące rocznicy przypomnieć mają mieszkańcom naszego kraju, że jedną z najchlubniejszych kart polskiej tradycji patriotycznej, zapisali swym bohaterstwem uczestnicy Powstania Wielkopolskiego - powiedział wojewoda.
Ceremonia, która skupiła przedstawicieli różnych pokoleń i organizacji, wpisuje się w obchody rocznicowe i nawiązuje do wydarzeń 16 stycznia 1918 roku, kiedy to generał Józef Dowbor-Muśnicki objął funkcję naczelnego wodza.

zdjęciezdjęciezdjęcie
Pomnik w poznańskiej kwaterze powstańców upamiętniać ma poległych bohaterów, których mogiły znajdują się w większości wielkopolskich miejscowości. Na poznańskiej Cytadeli pochowano około 500 powstańców i żołnierzy, poległych lub zmarłych z ran i chorób podczas walk o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w latach 1918 - 1920.

Miejsce spoczynku znalazł tam również Włoch - kapral Vincenzo Cittadini, który poprzez niemiecką niewolę trafił do Wojsk Wielkopolskich.

Podczas ceremonii prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Stefan Barłóg podkreślał, że tym, co skupia potomnych wokół tradycji patriotycznej jest pamięć. Pamięć o poległych i troska o miejsca ich spoczynku.

Odsłonięty dziś monument znajduje się w centralnym punkcie odnowionej kwatery powstańczej. W imieniu wszystkich Wielkopolan kwiaty pod pomnikiem złożyli wojewoda wielkopolski Piotr Florek, wicewojewoda Przemysław Pacia, przewodniczący sejmiku województwa wielkopolskiego Lech Dymarski, wicemarszałek Leszek Wojtasiak, przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz, wiceprezydent miasta Poznania Maciej Frankiewicz oraz prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Stefan Barłóg.

zdjęciezdjęciezdjęcie
zdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 16.01.2009
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58