Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego nagrodzony

Treść archiwalna

W Gdańsku odbyła się I Krajowa Konferencja Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zorganizowana przez Akademię Morską w Gdyni, Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. oraz założycieli Stowarzyszenia Studiów i Analiz Bezpieczeństwa w Gdyni.

Impreza powstała, by konsolidować środowiska administracji, biznesu, nauki, a także instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju. Spotkanie umożliwiło wymianę doświadczeń, pozyskiwanie wiedzy i kreowanie innowacyjności w procesach związanych z bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym.

W trakcie konferencji Kapituła I Edycji Konkursu pt. ”Kordierytowy Kompas – innowacje dla bezpieczeństwa nas wszystkich” wręczyła laureatom stutuetki „Kordierytowy Kompas”. Wśród nagrodzonych był Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu (WBiZK WUW). Zaszczytne wyróżnienie odebrał Dyrektor WBiZK – Dariusz Dymek.

Kapituła Konkursu wysoko oceniła realizowane przez WBiZK WUW przedsięwzięcia – w szczególności wdrażanie w województwie nowoczesnych rozwiązań informatycznych, polegających na wykorzystaniu możliwości własnych aplikacji wspomagających zarządzanie kryzysowe: ARCUS i BARBAKAN oraz nowo nabytego na potrzeby wszystkich podmiotów zarządzania kryzysowego, tj. administracji zespolonej i niezespolonej oraz jednostek samorządu terytorialnego szczebla powiatowego systemu C3M.

Wielkopolski projekt jest jedynym tego typu rozwiązaniem w kraju. System C3M podlega procesowi doskonalenia w oparciu o najciekawsze rozwiązania i doświadczenia zebrane w trakcie pracy nad aplikacjami Barbakan i Arcus, wykorzystywanymi do tej pory w strukturach zarządzania kryzysowego województwa wielkopolskiego. Tak wysokie wyróżnienie możliwe było dzięki współpracy administracji rządowej i samorządowej Wielkopolski.

Aplikacja C3M, oprócz podstawowych funkcji takich jak wymiana informacji graficznej w postaci map cyfrowych, a także utrzymywanie stałej łączności poprzez moduł komunikacyjny wykorzystujący technologię IP (komunikator tekstowy i głosowy), umożliwia rejestrowanie wszelkich informacji o zagrożeniach występujących na terenie województwa, jak również ostrzeganie i alarmowanie ludności oraz przygotowywanie planów i procedur działania wspólnych dla wielu podmiotów.

zdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 27.06.2008
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58