II edycja Nagrody dla archiwistów 2019

Już po raz drugi, z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów, wręczone zostały nagrody im. profesora Stanisława Nawrockiego. Wyróżnienia dla najlepszych archiwistów województwa wielkopolskiego za całokształt pracy oraz dorobek naukowy wręczyła wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.

Wicewojewoda pogratulowała odbieranych dziś nagród i wyróżnień wybitnego wielkopolskiego archiwisty oraz podkreśliła, że nagrody są wyrazem podziękowania i realizacji misji, jaką jest dbałość o pamięć i tożsamość. - Państwa praca umożliwia odkrywanie dziedzictwa oraz prawdy historycznej, a co za tym idzie ubogaca społeczeństwo i buduje społeczną wrażliwość na tradycję - mówiła wicewojewoda Aneta Niestrawska.

W tym roku, na wniosek kapituły nagrodę otrzymali: ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB (Archiwum Salezjańskie Inspektorii Pilskiej) – w kategorii nagroda główna, dr Magdalena Heruday-Kiełczewska (Zakład Archiwistyki IH UAM w Poznaniu) – w kategorii nagroda dla młodego archiwisty oraz Jolanta Niezborała (Archiwum Państwowe w Poznaniu) – w kategorii nagroda za całokształt dorobku archiwalnego. Kapituła przyznała także wyróżnienia dla Edyty Pietrzak (Archiwum Państwowe w Kaliszu) i Marka Szczepaniaka (Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Gnieźnie).

Inicjatorem uhonorowania archiwistów jest wojewoda wielkopolski we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oddział w Poznaniu, Archiwum Państwowym w Poznaniu i Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu.

Wręczenie nagród zakończył występ zespołu Musica Maxima, posiadający w swoim repertuarze utwory pochodzące z archiwów kościelnych, w których spoczywają ocalałe zbiory po orkiestrach działających w dawnej Rzeczypospolitej.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 16.06.2019
Osoba publikująca: Barbara Pietrzyk
Data publikacji: 16.06.2019 - 11:21
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 18.11.2021 - 09:16