III edycja Nagrody dla archiwistów 2020

Z okazji przypadającego 30 września Dnia Archiwisty, przyznane zostały nagrody im. profesora Stanisława Nawrockiego. Wyróżnienia dla najlepszych archiwistów województwa wielkopolskiego za całokształt pracy i wybitne osiągnięcia wręczył wojewoda Łukasz Mikołajczyk, który pogratulował odbieranych dziś nagród i wyróżnień oraz podziękował za codzienną pracę. - Jesteście opoką dla środowisk, w których funkcjonujecie. Dla firm i instytucji, w których pracujecie. Dla ludzi, z którymi codzienne przebywacie - mówił.

- Dzisiejsze możliwości cyfrowe zmieniają oblicze tego, czym jest archiwistyka. Powszechny i natychmiastowy dostęp do wiarygodnych informacji wymaga od nas szybkiego udostępniania i przetwarzania określonych danych. Wymaga od nas wpisania się w ramy cyfryzacji, która jest procesem nieuniknionym w dobie przemian gospodarczych i Przemysłu 4.0. Otwieramy archiwa, otwieramy przeszłość, by była dla nas drogowskazem przyszłości - zaakcentował wojewoda.  

W tym roku, na wniosek kapituły nagrodę otrzymali: w kategorii nagroda główna - prof. UAM dr hab. Magdalena Biniaś-Szkopek (Wydział Historyczny UAM, Biblioteka Kórnicka PAN), w kategorii nagroda dla młodego archiwisty - dr Zuzanna Jaśkowska-Józefiak (Wydział Historyczny UAM) oraz w kategorii nagroda za całokształt dorobku - Aleksandra Cylka-Lewandowska z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Ponadto kapituła przyznała także wyróżnienia dla: Zofii Wojciechowskiej (Archiwum Państwowe w Poznaniu) oraz Stefana Olejniczaka (Archiwum Państwowe w Poznaniu).

Nagrodę im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów województwa wielkopolskiego ustanowiono 6 listopada 2017 r. Jej fundatorem jest wojewoda wielkopolski we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Archiwum Państwowym Poznaniu i Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu.

Wystąpienie wojewody na tle niebieskiej ścianki z napisem wojewoda wielkopolskiZbliżenie na wręczane nagrodyUczestnicy uroczystości siedząc słuchają wystąpienia wojewodyWystąpienie przedstawiciela IPN na tle niebieskiej ścianki z napisem wojewoda wielkopolskiZbliżenie na uczestników uroczystościLaureat odbiera nagrodę archiwistyLaureat odbiera nagrodę archiwistyLaureat odbiera nagrodę archiwistyLaureat odbiera nagrodę archiwisty

Podczas uroczystości zaprezentowana została okolicznościowa wystawa przedstawiająca zbiory należące do Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego.  Prezentowane materiały to między innymi karty personalne, odpisy ukończenia uczelni wyższych czy potwierdzenia pracy w okresie wojny. Przedstawione dokumenty dotyczą nauczycieli wielkopolskich szkół przed i po wojnie - Konstancji Swiniarskiej, Gustawa Fibigera, Włodzimierza Bielajewa, Stanisława Tołpy, Leona Argasińskiego i Aleksandra Tarnawskiego.

Zbliżenie na dokumenty, które znajdują się w gablocieWojewoda ogląda okolicznościową wystawęZbliżenie na dokumenty, które znajdują się w gablocie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 25.09.2020
Osoba publikująca: Barbara Pietrzyk
Data publikacji: 04.02.2021 - 11:17
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 18.11.2021 - 09:16