Ordery Odrodzenia Polski dla zasłużonych Wielkopolan

Treść archiwalna

Postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy pięciu zasłużonych Wielkopolan otrzymało dziś Ordery Odrodzenia Polski. Podczas uroczystości w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu aktu dekoracji dokonał sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Dera oraz wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Order ustanowiony został w 1921 r. i nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

– Ta Wasza codzienna praca, codzienna służba jest najlepszym wyrazem patriotyzmu. To oznaczenie dzisiaj jest z jednej strony podziękowaniem Rzeczpospolitej za to, co robiliście dla kraju, ale z drugiej strony to nie jest finał Waszych działań. To jest zobowiązanie, żeby jeszcze więcej pracować – tego oczekuje Polska, tego oczekuje Wielkopolska – mówił minister Andrzej Dera.

– Aktywność zawodowa każdego z Panów dotyka różnych dziedzin życia. Angażują się Panowie w popularyzowanie polskich tradycji, historii naszego narodu, działalność społeczną, publicystyczną i medialną. Każdy z Panów jest profesjonalistą w swojej branży i każdy, odwołując się do wielkopolskiego etosu pracy, realizuje osobistą wizję patriotyzmu – podkreślał wojewoda Michał Zieliński.

Tomasz Łęcki, obecny dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej historii, kultury i tradycji oraz za działalność społeczną. W latach 1981 – 1998 był uczestnikiem ruchu harcerskiego, a także członkiem i założycielem władz krajowych Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Zaangażowany był również w pracę samorządową - w latach 1998-2014 pełnił funkcję burmistrza Murowanej Gośliny, a w latach 2003-2011 był wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Od 2015 r. obejmował stanowisko dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, z którego zrezygnował w 2019 r., kiedy to objął funkcję dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu. Jest osobą szczególnie zasłużoną dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w latach 1917-1990 oraz wspierającą działalność edukacyjną, naukową i badawczą Instytutu Pamięci Narodowej.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju przedsiębiorczości, za działalność na rzecz upamiętniania prawdy o zbrodni katyńskiej uhonorowany został Wojciech Bogajewski - prezes Stowarzyszenia Katyń, fundator tablic i obrazów pamięci w kościele pw. Jana Kantego w Poznaniu, a także redaktor i organizator wystaw i prelekcji dla młodzieży na temat powstania wielkopolskiego oraz ludobójstwa w Katyniu.

Order otrzymał również Tadeusz Kieliszewski za wybitne zasługi w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej. Zasłużył się jako działacz spółdzielczy i samorządowy - był radnym Rady Miejskiej Poznania, jest także wieloletnim wiceprezesem zarządu Akcji katolickiej Archidiecezji Poznańskiej. Z kolei w latach 2017-2021 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Poznańskiej. Jest również współzałożycielem Społecznego Stowarzyszenia Odbudowy Pomnika Wdzięczności w Poznaniu.

Za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i sztuki, za działalność społeczną i publicystyczną odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został także Maciej Mazurek, obecny prezes Radia Poznań. W czasie studiów na  Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach osiemdziesiątych działał w podziemiu w Liberalno-Demokratycznej Partii Niepodległość i w Solidarności Walczącej. Jest członkiem Rady Programowej Kongresu Polska Wielki Projekt, a także Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. Pracował w TVP Kultura i TVP Poznań, jak również publikował na takich portalach jak: wPolityce.pl, Gazecie Polskiej Codziennie, Do Rzeczy, w Arteonie, w Toposie.

Odznaczenie z rąk ministra Dery odebrał także Wojciech Wybranowski za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o historii Polski, za pracę dziennikarską i publicystyczną. Jako dziennikarz od lat promuje polską i wielkopolską historię. Pracował w Naszym Dzienniku, Rzeczypospolitej, Uważam Rze, Do Rzeczy, a od czerwca 2021 pełnił funkcję redaktora naczelnego Głosu Wielkopolskiego. Przez szereg lat ujawniał i piętnował szereg nieprawidłowości w działaniach administracji rządowej i samorządowej.

Autor: Nina Swarcewicz
Data utworzenia: 03.07.2023
Osoba publikująca: Karina Antczak
Data publikacji: 03.07.2023 - 14:36
Ostatnia aktualizacja: Barbara Pietrzyk
Data aktualizacji: 22.01.2024 - 12:25