Pomoc finansowa dla uczestników Poznańskiego Czerwca’56

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu zakończył rozpatrywanie wniosków o pomoc finansową dla uczestników Powstania Poznański Czerwiec’56. Środki trafią do kombatantów przed obchodami 70. rocznicy pierwszego strajku generalnego w PRL-u.

Komisja ds. rozpatrzenia wniosków o przyznanie pomocy finansowej uczestnikom Powstania Poznański Czerwiec’56 rozpatrzyła pozytywnie 83 wnioski. W pracach komisji uczestniczyli pracownicy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz przedstawiciele organizacji zrzeszających uczestników zrywu z 1956 roku.

Z okazji 70. rocznicy Powstania Poznański Czerwiec‘56 rząd podwoił dotychczasową pulę środków – decyzją premiera Donalda Tuska, na wniosek I wicewojewody wielkopolskiej Karolina Fabiś-Szulc, kombatanci otrzymają łącznie 1 mln zł.

– To ważny gest pamięci i wdzięczności wobec osób, które w 1956 roku upomniały się o swoją wolność i godność. Jako państwo pamiętamy o bohaterach Poznańskiego Czerwca’56 i ich odwadze. To dzięki nim kolejne pokolenia mogą żyć w wolnej Polsce – podkreśla I wicewojewoda Karolina Fabiś-Szulc, przewodnicząca komisji.

Z pomocy skorzystać mogą czynni uczestnicy Czerwca’56, znajdujący się obecnie w trudnej sytuacji materialnej. Środki zostaną przekazane osobom, które w wyniku wydarzeń mających miejsce w czerwcu 1956 r. w Poznaniu, doznały uszczerbku na zdrowiu, represji ze strony funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, spotkały się z represjami w miejscu pracy, bądź miały szczególne zasługi w niesieniu pomocy ofiarom poznańskiego powstania. Dodatkowo pomocą objęci zostaną współmałżonkowie nieżyjących uczestników Czerwca’56.

Autor: Nina Swarcewicz
Data utworzenia: 20.05.2026
Osoba publikująca: Karina Antczak
Data publikacji: 21.05.2026 - 07:52
Ostatnia aktualizacja: Karina Antczak
Data aktualizacji: 21.05.2026 - 07:53