Wydarzenia bieżące

zdjęcie listu wojewody wielkopolskiego

Drodzy Wielkopolanie, Szanowni Państwo,
rok 2018 przynosi nam dwie niezwykle ważne dla państwa polskiego rocznice: 100-lecie odzyskania niepodległości oraz setną rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, którego obchody powinny być świętem ogólnonarodowym, a nie tylko wydarzeniem o charakterze lokalnym. Wielkopolska droga do Niepodległości łączyła w sobie pracę organiczną oraz gotowość do walki zbrojnej, a sukces Powstania zadecydował o kształcie odrodzonej Rzeczypospolitej. Dlatego tak ważne jest wspólne świętowanie pod biało-czerwoną flagą i przekazywanie pamięci o tamtych wydarzeniach następnym pokoleniom Polaków.

widok pomnika ze złożonymi kwiatami

Dzięki wspólnej inicjatywie Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Starostwa Powiatowego w Pile spotkali się przedstawiciele środowisk patriotycznych regionu pilskiego. Okazją były przypadające w tym roku obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz setnej rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Wojewoda w grupie z nagrodzonymi archiwistami

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim zostały po raz pierwszy wręczone Nagrody im. prof. Stanisława Nawrockiego dla archiwistów województwa wielkopolskiego.  – Jestem przekonany, że wyróżnienie to na stałe zakorzeni się w świadomości środowiska naukowego i przybliży wszystkim ważną pracę archiwistów – mówił wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Widok dzieci śpiewających na scenie - wystrój biało-czerwony

„Polska. Biało-czerwoni ponad granicami”. Takie hasło przyświecało koncertowi zorganizowanemu wspólnie przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej i Fundację Enea. Koncert odbył się w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski w auli Zespołu Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Śremie.

Z inicjatywy Komendy Głównej Ochotniczych Hufców Pracy, w Pleszewie odbyły się uroczystości z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W obchodach udział wzięła wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

Strony

Partnerzy

 • Lotto
 • Fundacja Zakłady Kórnickie
 • Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Poznaniu
 • Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
 • Enea

Patroni merytoryczni

 • Fundacja Zakłady Kórnickie
 • Instytut Pamięci Narodowej
  oddział w Poznaniu
 • Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
 • Archiwum Państwowe w Poznaniu