Wydarzenia bieżące

zdjęcie listu wojewody wielkopolskiego

Drodzy Wielkopolanie, Szanowni Państwo,
rok 2018 przynosi nam dwie niezwykle ważne dla państwa polskiego rocznice: 100-lecie odzyskania niepodległości oraz setną rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, którego obchody powinny być świętem ogólnonarodowym, a nie tylko wydarzeniem o charakterze lokalnym. Wielkopolska droga do Niepodległości łączyła w sobie pracę organiczną oraz gotowość do walki zbrojnej, a sukces Powstania zadecydował o kształcie odrodzonej Rzeczypospolitej. Dlatego tak ważne jest wspólne świętowanie pod biało-czerwoną flagą i przekazywanie pamięci o tamtych wydarzeniach następnym pokoleniom Polaków.

Logotyp programu NBP My Polacy. 1918-2018.

Pod takim hasłem Narodowy Bank Polski Oddział w Poznaniu oraz wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zorganizowali w dniu Święta Wojska Polskiego piknik rodzinny. Głównym punktem programu była transmisja widowiska pod tytułem „Wolność we krwi”, przygotowanego z okazji stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Projekt pomnika ku czci powstańców ziemi czarnkowsko-trzcianeckiej.

Na Placu Wolności w Czarnkowie, w rocznicę Cudu nad Wisłą miała miejsce wyjątkowa uroczystość. W pobliżu miejscowej kolegiaty, po uroczystej mszy świętej, wmurowany został akt erekcyjny pod budowę pomnika „Na Chwałę Powstańcom Wielkopolskim i Księżom Katolickim w Czarnkowie”. W specjalnej kapsule znalazła się również kopia aktu erekcyjnego pomnika, który stał w tym miejscu w 1938 roku.

Widok tablicy ze złożonymi kwiatami.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska, Środowisko "Ostra Brama” w Poznaniu oraz poznański oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej każdego roku w lipcu oddają hołd żołnierzom Armii Krajowej, biorącym udział w Operacji "Ostra Brama”, przeprowadzonej w dniach 7-13 lipca 1944 roku w ramach Akcji Burza. Uroczystą, rocznicową mszę świętą odprawiono w kościele pw. św. Wojciecha na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu.

Zbliżenie trzech mediali.

Znany poznański biegacz Przemysław Walewski został zwycięzcą zorganizowanego po raz pierwszy Biegu Lotto Poznański Czerwiec ’56. Wśród kobiet najszybsza okazała się Agnieszka Janasiak. Bieg ukończyło 787 osób. Zawodnicy startowali w dwóch kategoriach – bieg indywidualny oraz Sztafeta Pamięci na trasie liczącej 10 km. Wśród sztafet najszybszy okazał się zespół „Naramowice biegają”. Każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy, mosiężny medal z symbolem Czerwca’56. Medale wręczali na mecie uczestnicy i bohaterowie Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku. 

Strony

Partnerzy

 • Lotto
 • Fundacja Zakłady Kórnickie
 • Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Poznaniu
 • Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
 • Enea

Patroni merytoryczni

 • Fundacja Zakłady Kórnickie
 • Instytut Pamięci Narodowej
  oddział w Poznaniu
 • Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
 • Archiwum Państwowe w Poznaniu