Wydarzenia bieżące

zdjęcie listu wojewody wielkopolskiego

Drodzy Wielkopolanie, Szanowni Państwo,
rok 2018 przynosi nam dwie niezwykle ważne dla państwa polskiego rocznice: 100-lecie odzyskania niepodległości oraz setną rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, którego obchody powinny być świętem ogólnonarodowym, a nie tylko wydarzeniem o charakterze lokalnym. Wielkopolska droga do Niepodległości łączyła w sobie pracę organiczną oraz gotowość do walki zbrojnej, a sukces Powstania zadecydował o kształcie odrodzonej Rzeczypospolitej. Dlatego tak ważne jest wspólne świętowanie pod biało-czerwoną flagą i przekazywanie pamięci o tamtych wydarzeniach następnym pokoleniom Polaków.

Profesor Kujawa pokazuje młodzieży zadrzewienia śródpolne.

W pałacu w Turwi odbyła się kolejna lekcja historii z cyklu organizowanego przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna. W roku 100-lecia Powstania Wielkopolskiego uczniowie odwiedzili siedzibę gen. Dezyderego Chłapowskiego, współtwórcy pracy organicznej, jednego z kreatorów nowoczesnego rolnictwa wielkopolskiego.

Kierownik delegatury składa kwiaty.

Syn wręczający ryngraf ojcu, który przypina szablę i przygotowuje się do wyjścia do powstania  - taką formę ma pomnik Powstańców Wielkopolskich odsłonięty w poniedziałek w Pleszewie. Autorem projektu jest artysta rzeźbiarz Grzegorz Godawa. W imieniu wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna kwiaty przy rzeźbie złożyła  Anna Zarębska - kierownik delegatury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu.

miniaturka gry ku zwycięstwu

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził targi Poznań Game Arena. Podczas wizyty spotkał się między innymi z twórcami gry powstańczej "Ku zwycięstwu". W tym roku na PGA - jednych z największych targów poświęconych grom i rozrywce multimedialnej - organizatorzy spodziewają się nawet 80 tys. gości.

Wojewoda przemawia na tle budki niepodległościowej.

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wraz z Grzegorzem Grabowskim, prezesem Torpol S.A. odsłonił dziś w Poznaniu Budkę Niepodległości. Towarzyszył im poseł Witold Czarnecki. W wyjątkowej, dostępnej dla wszystkich specjalnej budce telefonicznej ten, kto podniesie słuchawkę wysłuchać może historii dotyczących 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Strony

Partnerzy

 • Lotto
 • Fundacja Zakłady Kórnickie
 • Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Poznaniu
 • Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
 • Enea
 • Torpol

Patroni merytoryczni

 • Fundacja Zakłady Kórnickie
 • Instytut Pamięci Narodowej
  oddział w Poznaniu
 • Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
 • Archiwum Państwowe w Poznaniu