Spotkanie dla służb i instytucji – „Przeciwdziałanie ASF i organizowanie bezpiecznych spotkań informacyjnych”

Celem i sugestią zorganizowanego przez wicewojewodę wielkopolskiego Jarosława Maciejewskiego spotkania było przede wszystkim to, żeby przygotowując się do organizacji spotkań z mieszkańcami, rolnikami i osobami, które mieszkają i żyją w naszym otoczeniu, nie tylko na wsi, ale też w mieście, stworzyć właściwą platformę i właściwą przestrzeń do przekazywania informacji.

- Odbyliśmy już spotkania w powiatach, które zostały dotknięte choroba ASF. Była to bardzo dobra lekcja, w czasie której otrzymaliśmy też tzw. informację zwrotną, pozwalającą inaczej spojrzeć na sytuację, która dzisiaj zaistniała. Niejednokrotnie dowiedzieliśmy się, że nie wszystko jest realizowane tak jak zakładały założenia – powiedział na wstępie wicewojewoda.

- Jeżeli chodzi o chorobę ASF to dysponujemy wiedzą i informacją oraz narzędziem, które możemy stosować – to bioasekuracja – dodał.

Katarzyna Brzęk, zastępca Wielkopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii przedstawiła dane dotyczące występowania ognisk choroby na terenie kraju oraz trudnej sytuacji w północnej części województwa wielkopolskiego, gdzie się one skumulowały. - Na terenie kraju w tym roku mamy stwierdzone 28 ognisk, z czego 16 z tych ognisk jest na terenie naszego województwa.

Chorobą zostały dotknięte zarówno małe, drobne gospodarstwa jak i duże, wysoko wyspecjalizowane hodowle trzody chlewnej.

Temat rozwinął Tomasz Wielich – Wojewódzki Inspektor Weterynarii: - Jednym z podstawowych działań w sprawie ASF jest regulacja populacji dzika w tym nakaz odstrzału sanitarnego. Na terenie województwa wielkopolskiego zasadniczymi działaniami zapobiegawczymi przed rozprzestrzenianiem się ASF jest także tworzenie barier utrudniających przemieszczanie się chorych dzików, akcje poszukiwania padłych dzików oraz gotowość Inspekcji Weterynaryjnej do sprawnego zwalczania ognisk choroby.

Podkreślił jak ważnym działaniem jest zwiększanie świadomości społecznej na temat ASF. Zaznaczył, że hodowcy muszą posiadać wiedzę jak rozprzestrzenia się ASF i jak zabezpieczyć hodowlę przed zakażeniem, muszą przestrzegać zasad bioasekuracji w gospodarstwie oraz poza nim jak również muszą stosować te zasady w sposób ciągły, a nie od czasu do czasu.

Wskazane zostały również zasady przeprowadzania bezpiecznych wizyt przez przedstawicieli różnych instytucji w gospodarstwach, w których utrzymywana jest trzoda chlewna oraz jak pomoc hodowcom przetrwać w niekorzystnym czasie.

Po tej części przyszedł czas na dyskusję nad problematyką poruszaną przez Wielkopolski Inspektorat Weterynarii. Na pytania urzędników oraz przedstawicieli wojewódzkich i powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej odpowiadała w kwestiach weterynaryjnych Wielkopolska Lekarz Weterynarii Dominika Kmet, natomiast kwestie administracyjne poruszał wicewojewoda wielkopolski Jarosław Maciejewski.

Wśród prelegentów Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa reprezentowała Jolanta Sobkowiak, która opowiedziała o możliwościach dofinansowania działań dotyczących bioasekuracji oraz procedurze składania wniosków w tej materii. Środki dezynfekcyjne, odzież ochronna oraz inwestycje takie jak budowa niecek dezynfekcyjnych, kurtyn czy opłotowania gospodarstwa, to jedne z przykładowych wydatków.

- Na te wydatki rolnicy mogą otrzymać nawet 100% zwrotu kosztów, co jest bardzo korzystną ofertą w porównaniu do lat ubiegłych, kiedy refundacje wynosiły 50% lub 70% - mówiła.

Jolanta Sobkowiak przypomniała o najczęściej pojawiającym się postulacie w czasie spotkań z rolnikami, tj. dopłat do kilograma sprzedanej świni w celu wyrównania strat oraz konieczności pochylenia się nad różnymi propozycjami w związku z dynamicznym rozprzestrzenianiem się ASF.

Zaznaczyła zarazem jak bardzo istotne jest, aby dokonywać terminowych zgłoszeń do bazy danych dot. zwierząt (IRZ), ponieważ jest to również element bioasekuracji. Bardzo ważne jest również, aby aktualizować stan na „0” w przypadku likwidacji hodowli. - Jest to niezwykle istotne, żeby baza była spójna i aktualna.

Aleksandra Kapska, zastępca kierownika działu Metodyki Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu opowiedziała o działalności WODR w zakresie tematu afrykańskiego pomoru świń. WODR w ramach swojej działalności realizuje działania z szeroką rozumianą działalnością szkoleniową, informacyjną jak również doradczą. Udziela licznych porad rolnikom, zwłaszcza w ostatnim okresie rozprzestrzeniania się ASF oraz przeprowadza szkolenia odnośnie aktualnej sytuacji. Do rolników trafia także autorski Poradnik Gospodarski, w którym zamieszczane są informacje i wskazówki dotyczące postępowania z chorobą ASF.

Działania podejmowanie przez pracowników Lasów Państwowych, którzy w sytuacji zagrożenia ASF podejmują współpracę z innymi służbami, np. w celach organizacji poszukiwań padłych dzików oraz kontrolowania miejsc chłodni i przetrzymywania tusz, przedstawił zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP Poznań Tomasz Kwieciński.

RDLP ostrzega również przed zbliżającym się sezonem grzybowym oraz związanym z tym dużym napływem ludzi do lasów, ponieważ może to potencjalnie grozić dalszym rozprzestrzenianiem się choroby właśnie za sprawą nieświadomych grzybiarzy czy spacerowiczów.

Łowczy Okręgowy pokrótce omówił współpracę myśliwych z inspekcją weterynaryjną. Zadaniem myśliwych jest rozproszyć populacje dzika do poziomu jednego dzika na kilometr kwadratowy.
- Myśliwi prowadzą odstrzał planowy oraz sanitarny, ponieważ dzik może być potencjalnym rezerwuarem wirusa – mówił łowczy.

Agnieszka Miller z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podkreśliła, że wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Nadal jednak to człowiek może przenosić wirus i doprowadzać do rozprzestrzeniania się ASF.

Przedstawiciele służb mundurowych – Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej udzielili informacji o podejmowanych przez te formacje działania. Choć nie prowadzą one bezpośrednich działań przeciwko ASF, to jednak odgrywają istotną rolę we wspomaganiu służb weterynaryjnych i sanitarnych w walce z chorobą.

Wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zbigniew Stajkowski złożył na ręce wicewojewody podziękowania oraz spis działań i oczekiwań środowisk rolniczych, wypracowanych przez kilka ostatnich lat walki z ASF. - W imieniu rolników dziękujemy za poważne i merytoryczne podejście do tematu.

Na koniec spotkania wicewojewoda poinformował o dostępnych materiałach informacyjnych na temat zagrożeń i ograniczania ASF, które są rozpowszechniane na każdym spotkaniu z mieszkańcami.

Ogłosił również wysłanie w swoim imieniu odezwy do wszystkich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast na terenie województwa wielkopolskiego z apelem o wzmożone działania związane m.in. z wyłapaniem i innymi elementami związanymi ze zwierzętami dziko żyjącymi w miastach i na terenach, które zostały wyłączone z terenu polowań.

- Ważne aby dotrzeć z tymi informacjami do jak największej grupy osób – skwitował wicewojewoda Jarosław Maciejewski.

Spotkanie w urzędzie z instytucjami wojewódzkimi na temat ASFSpotkanie w urzędzie z instytucjami wojewódzkimi na temat ASFwojewoda Maciejewski przemawia na spotkaniuwojewoda Maciejewski przemawia na spotkaniuSpotkanie w urzędzie z instytucjami wojewódzkimi na temat ASFSpotkanie w urzędzie z instytucjami wojewódzkimi na temat ASF

 

Autor: Adrian Ladrowski
Data utworzenia: 31.07.2024
Ostatnia aktualizacja: Karina Antczak
Data aktualizacji: 02.08.2024 - 12:30