Zdarzają się sytuacje, kiedy członek rodziny pobiera zagraniczne świadczenia rodzinne i nie przekazuje ich na utrzymanie dzieci w Polsce. Wówczas wojewoda może wystąpić do właściwej instytucji zagranicznej z wnioskiem o przekazywanie tych świadczeń na rzecz faktycznego opiekuna dziecka/dzieci.
W tym celu faktyczny opiekun dziecka/dzieci powinien skierować podanie o przekazywanie zagranicznych świadczeń do wojewody wraz z następującymi dokumentami:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka/dzieci,
- aktualny odpis aktu małżeństwa lub kopia wyroku rozwodowego, potwierdzona
- „za zgodność z oryginałem”,
- aktualne poświadczenie zameldowania (dzieci oraz osoby wnioskującej
- o przekazywanie zagranicznych świadczeń),
- kopia wyroku zasądzającego alimenty potwierdzona „za zgodność z oryginałem”.
Dokumenty „za zgodność z oryginałem” mogą być potwierdzane przez upoważnione do tego instytucje, np. gminę, notariusza lub upoważnionego pracownika Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W sytuacji, kiedy ww. dokumenty znajdują się już w aktach sprawy prowadzonej przez wojewodę, strona zainteresowana zostaje zwolniona z obowiązku ich dostarczania.
Należy pamiętać, że rolą Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu jest jedynie pośrednictwo w wymianie informacji, natomiast decyzję dotyczącą przekazywania świadczeń rodzinnych na rachunek bankowy w Polsce podejmuje wyłącznie odpowiednia instytucja zagraniczna.