Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrowie

W całym województwie trwają uroczystości poświęcone żołnierzom wyklętym. W obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrowie Wielkopolskim wzięła udział wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

Sobotnie uroczystości rozpoczęło wyróżnienie podporucznika Mieczysława Zimniaka pseudonim "Szofer". Urodzony w 1923 roku w powiecie ostrowskim w wieku 18 lat został wywieziony na roboty przymusowe. Po zakończeniu okupacji wrócił, a powołany do ludowego Wojska Polskiego zdezerterował i przyłączył się do oddziału Jana Kempińskiego "Błyska". Od maja do grudnia 1945 roku działał w oddziale Jana Hoffmana „Janka”. Ukrywał się po rozwiązaniu oddziału a po aresztowaniu przez ostrowski Urząd Bezpieczeństwa był więziony przez pół roku. Mieczysław Zimniak jest ostatnim żyjącym żołnierzem z oddziału "Błyska". Ostrowianie wzięli też udział w panelu dyskusyjnym i projekcji filmu dokumentalnego o organizacji Wolność i Niezawisłość.

Uroczystości poświęcone żołnierzom wyklętym.Uroczystości poświęcone żołnierzom wyklętym.Wyróżnienie podporucznika Mieczysława Zimniaka pseudonim "Szofer".

W niedzielę wicewojewoda Marlena Maląg przeszła w marszu ku pamięci żołnierzy wyklętych, który wyruszył spod konkatedry, a zakończył się pod kościołem św. Antoniego Padewskiego. Złożono kwiaty przy miejscach pamięci i odczytano apel poległych. Ostrowskie uroczystości poprzedził turniej sportowy, podczas którego zmierzyli się ze sobą piłkarze ze Szkół Gimnazjalnych w Ostrowie Wielkopolskim.

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 26.02.2017
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 22.03.2017 - 13:45