Briefing w sprawie masowego śnięcia ryb

Treść archiwalna

Dzisiaj na briefingu wojewody Zbigniewa Hoffmanna wielkopolski wojewódzki inspektor ochrony środowiska Zdzisław Krajewski i jego zastępca Hanna Kończal przestawili aktualny stan działań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie masowego śnięcia ryb na Warcie, które miało miejsce w dniu 24 października br.

Ustalenia z kontroli pozwoliły wyeliminować z listy potencjalnych sprawców skażenia wody 3 z 4 wytypowanych podmiotów. W piątek 11 grudnia zakończono działania kontrolne w stosunku do firmy, której postawiono zarzut wprowadzenia do rzeki Warty substancji chemicznych o działaniu biobójczym, czego skutkiem było masowe śnięcie ryb. Firma, wobec której postawiono zarzuty, odmówiła podpisania protokołów pokontrolnych.

Zarzuty postawiono w oparciu o: 1) obecność substancji chemicznych (bardzo silne trucizny) o takim działaniu na terenie zakładu, 2) udowodnioną możliwość wprowadzenia ich do Warty systemem kanalizacji deszczowej, 3) obecność transflutryny w mięśniach śniętych ryb potwierdzoną przez laboratorium Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach.

Zakończenie działań kontrolnych oznacza, że kontrolowanemu podmiotowi przekazane zostały protokoły z kontroli. Zawierają one również załączniki z materiałem dowodowym i wynikami badań. Firmie przedstawiono 4 protokoły z kontroli przeprowadzonych w 4 miejscach prowadzenia działalności na terenie Poznania. Poza głównym zarzutem stwierdzono też inne uchybienia i nieprawidłowości w stosunku do przepisów ochrony środowiska. Jednocześnie kontrole wykazały, że fauna denna Warty nie została wytruta.

Wojewoda Hoffmann wspólnie z zastępcą WIOŚ Hanną Kończal i dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dariuszem Dymkiem udzielają informacji dziennikarzom podczas konferencji prasowej.

Autor: Paulina Mitręga
Data utworzenia: 14.12.2015
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 02.02.2016 - 13:07