Kampania „Drugie życie”

Treść archiwalna

Ponad dwa tysiące osób w Polsce oczekuje na przeszczep nerki, serca, płata wątroby czy trzustki. Zwykle oczekiwanie na dawcę trwa około dwóch lat. Co robić, żeby przeszczepów było więcej, o tym rozmawiali uczestnicy szkolenia zorganizowanego w ramach prowadzonej od czterech lat kampanii „Drugie życie”.

Dziś w Urzędzie Wojewódzkim spotkali się młodzi ludzie, którzy wzięli udział w szkoleniu poświęconym prawnym i medycznym aspektom przeszczepiania narządów. W spotkaniu uczestniczył wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.

- Dziękuję, że jesteście z nami - przywitał uczniów. - Dla mnie możliwość uratowania komuś życia jest czymś najpiękniejszym na świecie. Wicewojewoda obiecał, że odpowie na każdego maila, którego otrzyma od gimnazjalistów oraz, że odwiedzi szkoły, które w ramach kampanii zaproszą go do siebie.

Uczestniczący w spotkaniu chirurg transplantolog doktor Maciej Głyda wyjaśniał młodzieży, jak ważne jest oświadczenie woli, czyli wyrażenie zgody na oddanie narządów na wypadek śmierci. Podkreślał, że przeszczepy dla wielu ludzi są jedyną nadzieją na przeżycie. Młodzież spotkała się także z Karolem Prętnickim, poznańskim wydawcą książek dla dzieci, który od ponad 10 lat żyje z nowym sercem. Pan Karol swój wolny czas poświęca na szerzeniu wiedzy wśród ludzi o transplantologii.

W Polsce rośnie liczba przeszczepów. W ubiegłym roku dokonano ich blisko 1500. Najwięcej przeszczepiono nerek - ponad 1500, nowe serce otrzymało 322 pacjentów. Młodzież biorąca udział w projekcie „Drugie życie” stara się walczyć z mitami związanymi z przeszczepami oraz stereotypami związanymi z transplantologią.

Organizatorem kampanii jest Fresenius Medical Care. Więcej informacji: www.drugiezycie.org.pl

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie
 

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 13.03.2012
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59