Ortopedzi obradują w Poznaniu

Treść archiwalna

Pod znakiem dwóch ważnych jubileuszy rozpoczął się wczoraj w Poznaniu XXXVII Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. 85 lat temu w strukturach Uniwersytetu Poznańskiego powstała pierwsza Uniwersytecka Klinika Ortopedyczna w Polsce, natomiast 80 lat temu, na pierwszym Zjeździe Ortopedów Polskich założono w Poznaniu Polskie Towarzystwo Ortopedyczne.

W uroczystej inauguracji, która odbyła się Teatrze Wielkim w Poznaniu, uczestniczył wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia. W swoim wystąpieniu zaakcentował ważną rolę wielkopolskich specjalistów w tworzeniu i rozwoju tej gałęzi medycyny w Polsce oraz kształtowaniu etosu lekarza. Przywołał nazwiska założyciela Towarzystwa Ortopedycznego - Ireneusza Wierzejskiego, jego ucznia prof. Wiktora Degi - twórcy pierwszej na świecie Katedry Medycyny Rehabilitacyjnej oraz Franciszka Raszei, lekarza zamordowanego przez gestapo za leczenie Żydów w warszawskim getcie.

W trakcie uroczystości prof. Klausowi Parschowi nadano członkostwo honorowe Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, natomiast prof. Stefan Malawski i prof. Jerzy Król otrzymali medale im. Wiktora Degi.

Zjazd to jednak przede wszystkim spotkania i dyskusje naukowe. W trakcie obrad, które w dniach 10-13 września odbywają się w Centrum Kongresowym Międzynarodowych Targów Poznańskich, zostanie między innymi zaprezentowane 85 referatów. W tym roku uczestnicy skupiają się przede wszystkim na zagadnieniach leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów, chorób i urazów barku oraz postępach w diagnostyce i leczeniu urazów u dzieci, następstw urazów stawu kolanowego, skoliozy oraz na neuroortopedii

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 11.09.2008
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58