Świętujmy rocznicę Powstania Wielkopolskiego!

Treść archiwalna

To rocznica, do której przygotowywaliśmy się od dawna - tak uczestnicy konferencji "Obchody 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego" podsumowali dzisiejsze spotkanie w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Reprezentanci organizacji, stowarzyszeń i jednostek samorządowych zgromadzili się, aby przedstawić na forum plany i osiągnięcia towarzyszące uroczystym obchodom rocznicy zwycięskiego zrywu niepodległościowego, organizowanym w całym kraju i regionie.

Organizatorzy spotkania – przedstawiciele WUW i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 oraz samorządowcy i przedstawiciele organizacji zaangażowanych w uroczystości rocznicowe omówili przygotowane przez nich projekty. Wystawa „Kształtowanie granic odrodzonego państwa polskiego na przykładzie Wielkopolski”, wydanie publikacji „Powrót orła – Powstanie Wielkopolskie na ziemi pilskiej” Romana Chwaliszewskiego i Wojciecha Kicmana, „Powstanie Wielkopolskie na ziemi witkowskiej” Zygmunta Wieliczki, uroczyste otwarcie i poświęcenie nowego Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, to tylko nieliczne z wielu inicjatyw przygotowanych dla upamiętnienia bohaterów roku 1918.
Obecni na Sali Celichowskiego mieli się czy pochwalić: obchody 90. rocznicy Powstania zmobilizowały wiele środowisk do działań, które „ocalą od zapomnienia” i przybliżą obecnym pokoleniom etos wyzwolenia kraju po 123 latach niewoli.
Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 zapowiedział uroczyste wręczenie nagrody honorowej „Dobosze Powstania Wielkopolskiego” dla najbardziej zasłużonych popularyzatorów wiedzy o walkach wyzwoleńczych w regionie.
Spotkanie odbyło się w wyjątkowo ważnym momencie – za miesiąc, 27 grudnia odbędą się w Poznaniu centralne uroczystości obchodów 90. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, objęte patronatem przez najwyższe władze państwowe. Tego samego dnia pięćdziesięcioosobowa delegacja uda się do Warszawy, aby tam oddać hołd powstańcom i w asyście kompanii reprezentacyjnej złożyć kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.
Podczas spotkania przedstawiono również stan zaawansowania prac renowacyjnych w kwaterach powstańczych na Cytadeli. Zwrócono uwagę, że już odnowione nagrobki są niejednokrotnie nieświadomie niszczone przez delegacje szkół, które stawiają znicze na nowe płyty. Przywrócenie mogiłom właściwego wyglądu wymaga usunięcia plam wosku i przyklejanych do nagrobków nalepek. Uczestnicy konferencji zapoznali się też z prezentacją demonstrującą przygotowania do odsłonięcia głazu – monumentu, który będzie stanowił centralną część nekropolii.
Szczegółowy plan obchodów znajduje się na stronie www.27grudnia.pl

zdjęciezdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 24.11.2008
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58