Sytuacja repatriantów zamieszkałych na terenie Wielkopolski

Treść archiwalna

O sytuacji repatriantów, którzy mieszkają na terenie Wielkopolski debatowano dziś podczas konferencji, którą w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim otworzył wicewojewoda Przemysław Pacia. Uczestnicy debaty zwracali uwagę na konieczność zawiązania stowarzyszenia, skupiającego repatriantów i umożliwiającego kontakt osobom, które osiedlają się w różnych województwach.

Duże zainteresowanie wzbudziły organizowane dla repatriantów kursy adaptacyjne. Na terenie Wielkopolski osiedliło się około 140 repatriantów, przybyłych do Polski z terenów azjatyckich byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Ich liczba – w związku z coraz ściślejszą asymilacją potomków osób przesiedlonych, z roku na rok maleje, niemniej repatrianci stanowią w województwie ważną społeczność.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki, by ułatwić repatriantom powrót do Polski, zgodnie z zapisami ustawy o repatriacji, przekazuje przybyłym do kraju pomoc w pokryciu kosztów przejazdu, zagospodarowania i bieżącego utrzymania, nauki dzieci czy zwrot kosztów związanych z remontem lub adaptacją lokalu mieszkalnego. W roku 2009 przybyło do Wielkopolski 6 repatriantów.

Procedurę repatriacyjną rozpoczyna złożenie przez osobę zainteresowaną osiedleniem się w Polsce wniosku o wydanie wizy w celu repatriacji w Konsulacie RP. Wiza taka może być wydana osobie polskiego pochodzenia, która mieszka na stałe na terytorium obecnej Republiki Armenii, Republiki Azerbejdżańskiej, Republiki Gruzji, Republiki Kazachstanu, Republiki Kyrgyskiej, Republiki Tadżykistanu, Republiki Turkmenistanu, Republiki Uzbekistanu albo azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 04.11.2009
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59