Wicewojewoda spotkał się z rolnikami

Treść archiwalna

Na zaproszenie wicewojewody Przemysława Paci przedstawiciele wielkopolskich organizacji rolniczych zapoznali się w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim z aktualnymi danymi dotyczącymi zwalczania choroby Aujeszky'ego w Wielkopolsce, szybkiego uruchomienia dopłat do produkcji rolnej oraz nowych regulacji rynku zbóż, mleka i cukru.

Według informacji Inspekcji Weterynaryjnej kolejne ogniska choroby Aujeszky’ego w Wielkopolsce są konsekwentnie likwidowane. Do tej pory wykupiono już 40 tys. zarażonych zwierząt za kwotę 7,7 mln zł. Skala wykupu będzie znacznie większa, bo z przeprowadzonych drobiazgowych badań wynika, że w województwie na każde 1000 sztuk pogłowia trzody, 85 jest zarażonych. Średnia dla kraju wynosi – 25. To nieszkodliwe dla ludzi, wirusowe schorzenie świń, uniemożliwia eksport żywych zwierząt za granicę, ograniczając konkurencyjność polskich rolników.

Dopłaty bezpośrednie, z uwagi na spadek zbiorów spowodowanych suszą, zostaną uruchomione od 1 grudnia. Według szacunków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do końca roku powinno je otrzymać 60 proc. rolników.
Dla ustabilizowania rynku zbóż od 1 listopada zostały wprowadzone cła na import większości rodzajów pszenicy, jęczmienia i kukurydzy. W tym samym dniu rozpoczął się ponadto interwencyjny skup zbóż. Agencja Rynku Rynkowego podejmie też działania w celu uregulowania kwot mlecznych rynku cukru. Rolnicy, którzy zdecydują się ograniczyć areał uprawianych buraków, będą otrzymywali rekompensaty.
Uczestnicy środowego spotkania ustalili, że podobne zebrania, mające na celu przekazanie informacji oraz zwrócenie uwagi na występujące problemy, będą organizowane cyklicznie, co ok. 2 miesiące.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 06.11.2008
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58