Wielkopolskie porozumienie dla transplantologii

Treść archiwalna

Co siódma nerka w kraju przeszczepiana jest w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ulicy Lutyckiej w Poznaniu. Mimo, że statystyki stawiają wielkopolskie ośrodki transplantacyjne na wysokich pozycjach wśród województw, w których dokonywane są przeszczepy, to zdaniem specjalistów jest jeszcze wiele do zrobienia.

Zdobyciu większego poparcia społecznego dla idei dawstwa narządów ma służyć podpisany list intencyjny dotyczący "Partnerstwa dla transplantacji", pod którym podpis złożyło 15 sygnatariuszy, wśród nich wojewoda wielkopolski Piotr Florek, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, rektor poznańskiego uniwersytetu medycznego prof. Jacek Wysocki, prof. Wojciech Rowiński, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii, a także przedstawiciele Kościoła i organizacji pozarządowych.

Projekt zakłada utworzenie między innymi stanowisk koordynatorów transplantacyjnych w szpitalach województwa, objęcie studentów ostatniego roku programem kształcenia, który dotyczyć będzie transplantologii, a przede wszystkim poprawę świadomości i tworzenia dobrego klimatu dla transplantacji.

Zdaniem profesora Wojciecha Rowińskiego, krajowego konsultanta w dziedzinie transplantologii, Wielkopolska z obecną liczbą dawców 24 na milion mieszkańców wypada korzystnie na tle kraju, ale nadal pozostaje w tyle za liderem – województwem zachodniopomorskim, gdzie pobrań jest 35.

Wielkopolska jest piątym województwem, w którym podpisano list intencyjny w sprawie „Partnerstwa dla transplantacji”. Następna konferencja organizowana przez wojewodę pt. „Transplantologia – co warto wiedzieć”, do udziału w której zaproszono młodzież, odbędzie się 22 września w Poznaniu.

zdjęciezdjęcie

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 08.09.2010
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59