Kolejne spotkanie grupy ds. postulatów środowisk rolniczych dla obszaru Wielkopolski

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się kolejne z cyklu spotkań Grupy ds. postulatów środowisk rolniczych dla obszaru Wielkopolski zorganizowane przez II Wicewojewodę Wielkopolskiego Jarosława Maciejewskiego.

W gronie uczestników znalazł się Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, który jednocześnie jest Przewodniczącym Wielkopolskiej Rady Rolniczej działającej przy samorządzie wojewódzkim jako organ doradczy Zarządu Województwa.

Podczas kilkugodzinnego spotkania omówione zostały kwestie realizacji postulatów wysuwanych przez środowiska rolnicze. Wicewojewoda przekazał uczestnikom relację z wizyty w ministerstwie rolnictwa, która odbyła się 29 marca br., kiedy to razem z Wojewodą Wielkopolską Agatą Sobczyk przekazali na ręce Ministra Czesława Siekierskiego opracowane przez Grupę propozycje rozwiązań postulatów protestujących rolników. W toku obrad dyskutowano nad obecną sytuacją na rynku rolniczym, zarówno jeśli chodzi o uprawy roślinne jak i hodowlę zwierząt. Dyrektor OR ARiMR Piotr Łykowski przedstawił dane dotyczące struktury upraw i hodowli na terenie województwa oraz tendencje zmian jakie zachodzą w użytkowaniu gruntów i liczbie zwierząt. Daniel Kalemba jako dyrektor OT KOWR zaprezentował możliwości wydzierżawiania gruntów w Wielkopolsce i omówił procedury przetargowe z tym związane. W najbliższych latach duża część gruntów będzie dostępna do dzierżawy, a gospodarstwa rolne są żywotnie zainteresowane warunkami finansowymi takich umów.

Ważnym tematem były także gminne spółdzielnie energetyczne, w których drzemie duży, choć do tej pory niewykorzystany potencjał. Wstępem do tej tematyki była prezentacja prof. UAM dr hab. inż. Piotra Kwiatkiewicza dot. możliwości wykorzystania biogazowni i gorzelni w produkcji energii elektrycznej, magazynowania wodoru oraz produkcji energii cieplnej. W tym samym punkcie dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Poznaniu Mariusz Tatki omówił przykłady funkcjonowania takich spółdzielni oraz ich stan na dzień dzisiejszy od wejścia w życie przepisów umożliwiających ich tworzenie.

Istotne uwagi do dyskusji wnieśli przedstawiciele społeczności rolniczej – Janusz Białoskórski, Emil Lemański i Sebastian Dziamski. W jej trakcie poruszyli oni również aspekty systemu zachęt i dofinansowań w inwestycje w biogazownie rolnicze, ryzyka inwestycyjne z tym związane, a także konieczność uproszczenia procedur wymaganych przy takich inwestycjach. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej – prezes Mieczysław Łuczak, wiceprezes Zbigniew Stajkowski oraz Andrzej Przepióra wskazali z kolei na istotę wysokich cen energii w rentowności działalności gospodarstw rolnych.

Jako ostatni punkt programu Grupa miała okazję wysłuchać prezentacji pana Michała Pacholczyka z firmy aeroMind na temat zastosowania dronów opryskowych, które mogłyby pozwolić na prowadzenie precyzyjnych i bardziej opłacalnych upraw zastępując tradycyjne i droższe metody. Biorąc pod uwagę, że nowoczesne technologie pojawiają się również w sektorze rolniczym, drony opryskowe mogą mieć bardzo duży wpływ na przyszłość rolnictwa. Kolejne spotkanie kontynuujące prace Grupy zaplanowano na czerwiec bieżącego roku.

Spotkanie grupy ds. postulatów środowisk rolniczych dla obszaru Wielkopolski spotkanie grupy ds. postulatów środowisk rolniczych dla obszaru Wielkopolski spotkanie grupy ds. postulatów środowisk rolniczych dla obszaru Wielkopolski

Autor: Adrian Ladrowski
Data utworzenia: 22.04.2024
Ostatnia aktualizacja: Karina Antczak
Data aktualizacji: 24.04.2024 - 08:07