Co warto wiedzieć o paszporcie?
- Paszport stanowi własność Rzeczypospolitej Polskiej.
- Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo do otrzymania paszportu. Pozbawienie tego prawa może nastąpić wyłącznie w przypadkach przewidzianych w ustawie o dokumentach paszportowych.
- Paszport wydaje się odrębnie dla każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.
- Dokument paszportowy wydawany osobie, która nie ukończyła 13 lat, ważny jest przez okres 5 lat od daty jego wydania, natomiast dokument paszportowy wydawany osobie powyżej 13 roku życia, ważny jest przez okres 10 lat.
- Paszport to dokument, który potwierdza tożsamość posiadacza i polskie obywatelstwo, uprawnia do podróży za granicę.
- W Polsce wydawany jest paszport biometryczny zawierający dwie cechy biometryczne posiadacza, tj. wizerunek twarzy i odciski linii papilarnych. Każdy paszport biometryczny zawiera chip, w którym zapisywana jest informacja w formie elektronicznej o jego właścicielu. Są to imię i nazwisko, nr PESEL, płeć, obywatelstwo, data i miejsce urodzenia, seria i numer, organ wydający, podpis właściciela paszportu, odciski palców, wizerunek twarzy.
- Odcisków linii papilarnych nie pobiera się od osób małoletnich, które nie ukończyły 12 lat, natomiast w dokumentach osób małoletnich, które nie ukończyły 13 lat nie zamieszcza się podpisu posiadacza dokumentu.
- Utrata ważności paszportu nie pozbawia posiadacza prawa powrotu na podstawie tego dokumentu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Polski dokument paszportowy zawiera 40 ponumerowany stron. Poniżej wzór pierwszej strony okładki (zewnętrznej) i strony z danymi właściciela paszportu.
Autor: Karolina Ignac
Data utworzenia: 08.04.2020
Osoba publikująca: Karina Michalak
Data publikacji: 08.04.2020 - 12:40
Ostatnia aktualizacja: Karina Michalak
Data aktualizacji: 27.04.2020 - 10:13