Nagrody dla archiwistów województwa wielkopolskiego

Treść archiwalna

Z okazji przypadającego w czerwcu Międzynarodowego Dnia Archiwów, przyznane zostały nagrody im. profesora Stanisława Nawrockiego. Wyróżnienia dla najlepszych archiwistów województwa wielkopolskiego za całokształt pracy i wybitne osiągnięcia wręczył wojewoda Michał Zieliński.

- Wszystko, co wiemy o dawnych czasach, wywodzi się z ludzkiej potrzeby utrwalania wiedzy o sytuacji bieżącej. To zadanie - gromadzenie i przechowanie informacji, nie zmieniło się od tysiącleci. Można nawet zaobserwować, że jego znaczenie systematycznie wzrasta. Dziś - mimo swojego starożytnego pochodzenia - archiwistyka staje się dziedziną na wskroś nowoczesną i doskonale wpisuje się w potrzeby społeczeństwa informacyjnego, w którym żyjemy - mówił podczas uroczystości wojewoda.

W tym roku, na wniosek kapituły nagrodę główną za wybitne osiągnięcia otrzymała Elżbieta Rogal, nagroda dla młodego archiwisty trafiła do Julii Wesołowskiej, a nagroda za całokształt dorobku wręczona została Grażynie Tyrchan. Wszystkie nagrodzone osoby pracują w Archiwum Państwowym w Poznaniu.

Dodatkowo, za swoje osiągnięcia na polu archiwalnym kapituła przyznała także wyróżnienia dla: dr Anny Bestian-Zając z Archiwum Państwowego w Kaliszu, dr Moniki Sak z Archiwum UAM w Poznaniu oraz Wojciecha Lisa z Muzeum Ziemi Średzkiej.

Fundatorem nagród jest wojewoda wielkopolski oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Archiwum Państwowe w Poznaniu i Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu. Patronem nagrody dla archiwistów województwa wielkopolskiego jest profesor Stanisław Nawrocki.

Podczas uroczystości zaprezentowana została wystawa archiwaliów, przygotowana przez ubiegłoroczną laureatkę nagrody, Aleksandrę Cylkę-Lewandowską. Prezentowane materiały pochodzą z archiwum zakładowego Urzędu Wojewódzkiego oraz Biblioteki Raczyńskich. Przybliżają one postacie znanych literatów, którzy byli związani z Wielkopolską: Jana Izydora Sztaudyngera oraz Stanisława Czernika. Dokumenty powstały w latach 30. XX wieku.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 11.06.2021
Ostatnia aktualizacja: Anna Czuchra
Data aktualizacji: 02.07.2021 - 10:30