Program zwalczania AIDS i zapobiegania HIV

Treść archiwalna

Pod przewodnictwem wicewojewody Przemysława Paci w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się spotkanie organizacyjne w sprawie utworzenia Wielkopolskiego Wojewódzkiego Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV.

Ustalono, że w skład gremium, które zostanie niebawem powołane zarządzeniem wojewody, wejdą m.in. przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Marszałkowskiego, NFZ, Inspekcji Sanitarnej, Kuratorium Oświaty, Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego, placówek służby zdrowia oraz organizacji pozarządowych.

Uczestnicy spotkania omówili przebieg działań podejmowanych w Wielkopolsce w ubiegłym roku w związku z realizacją Krajowego Programu Zwalczania AIDS oraz - na wniosek wicewojewody - dokonali wstępnego wyboru planów dalszych prac, w tym dwutorowego prowadzenia działań profilaktycznych. Z jednej strony byłaby to kontynuacja dotychczasowych akcji informowania o sposobach unikania zakażenia, rozszerzona na młodzież gimnazjalną, z drugiej - podjęcie aktywnej promocji badań pod kątem wykrywania wirusa HIV.

Postulowano także zwiększenie liczby bezpłatnych i anonimowych badań wykonywanych w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym, prowadzonym przez Stowarzyszenie Profilaktyki Społecznej “SEDNO”. Ośrodek przy Al. Marcinkowskiego w Poznaniu, jedna z 16 takich placówek w Polsce, pracuje obecnie dwa razy w tygodniu. Podczas jednego dyżuru wykonuje od 20 do 30 testów.

Najdalej idącą propozycją był pomysł wprowadzenia regulacji prawnych, włączających wykrywanie HIV do obligatoryjnych analiz wykonywanych każdorazowo u wszystkich hospitalizowanych osób, podobnie jak ma to miejsce z krwią oddawaną przez krwiodawców.
Konieczność położenia dużego nacisku na wykrywalność wirusa wiąże się z obserwowanym wzrostem zachorowalności i jednoczesnym zbyt późnym zgłaszaniem się osób zakażonych do specjalistycznych ośrodków. Dotyczy to szczególnie osób młodych, heteroseksualnych, które nie mają kontaktu z narkotykami podawanymi dożylnie.

Według danych Kliniki Chorób Zakaźnych poznańskiego Uniwersytetu Medycznego w ubiegłych latach średnio stwierdzano 25 nowych przypadków rocznie, podczas gdy w roku 2008 było ich 40, a styczniu br. – już 7.

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 29.01.2009
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:58