100 lat Wandy Błeńskiej

Treść archiwalna

„Dane było Pani przeżyć cały wiek naszej polskiej historii, doświadczyć trudów i radości z nią związanych. Tak długie życie jest skarbnicą doświadczeń dla kilku pokoleń Polaków. Głęboko wierzę, że wielu ludzi czerpie z niej obficie, ponieważ Pani sędziwy wiek jest naszym wspólnym, drogocennym dziedzictwem” - tymi słowami zwrócił się w liście do jubilatki dr Wandy Błeńskiej premier. Na ręce lekarki list przekazał wojewoda wielkopolski Piotr Florek.

Doktor Wanda Błeńska była żołnierzem AK, za co odznaczona została Krzyżem AK. Po wyjeździe do Afryki w latach pięćdziesiątych, przez ponad 4 dekady opiekowała się chorymi na trąd. Wojewoda wraz z wicewojewodą Przemysławem Pacią uczcili rocznicę urodzin wybitnej lekarki podczas dzisiejszych uroczystości w Auli Uniwersytetu Medycznego. Wanda Błeńska jest patronką Piątkowskiej Szkoły Społecznej w Poznaniu.

Zwana przez swych pacjentów „matką trędowatych” Wanda Błeńska odznaczona została przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej w medycynie tropikalnej.

 

Autor: Anna Czuchra
Data utworzenia: 28.10.2011
Ostatnia aktualizacja: Dawid Politowski
Data aktualizacji: 18.05.2015 - 19:59